Internetowy wirtuoz gitary

Internetowy wirtuoz gitary

Internetowy wirtuoz gitary
Źródło zdjęć: © IDG
07.05.2008 16:30, aktualizacja: 08.05.2008 09:39

Marzysz o tym, żeby stać na scenie i grać solówki porywające wielotysięczną publiczność? Zacznij od nauki gry na gitarze w domowym zaciszu, z komputerem. Najwięksi mistrzowie też byli początkujący.

Jeszcze do niedawna nauka gry na tym instrumencie nie była wcale taka łatwa. Nie mieliśmy dostępu do Internetu, książek czy filmów instruktażowych. W większości wypadków, poza nauką w szkole muzycznej, każdy, kto chciał pójść w ślady wielkich gitarzystów, musiał mieć po prostu dobre ucho i wyjątkowo wytrzymały sprzęt do odtwarzania muzyki. Na szczęście te czasy mamy już za sobą. Dziś praktycznie każdy z naszych czytelników może wziąć do ręki gitarę i skorzystać z ogromnych zasobów edukacyjnych dostępnych w Sieci. Poniżej prezentujemy zestaw użytecznych stron w Internecie, z których powinien korzystać każdy szanujący się gitarzysta.

Obraz
© (fot. IDG)

ChordBook.com - http://www.chordbook.com

Opanowanie akordów to bardzo ważny element początkowej fazy nauki gry na gitarze. Nie każdego stać na nauczyciela, który będzie pokazywał ustawienie palców na gryfie. Dlatego warto zajrzeć do ChordBook.com, strony wykorzystującej technologię Flash.

Instrukcje pokazywane są na wirtualnej gitarze. Akordy zostały dokładnie zademonstrowane z użyciem kropek, które oznaczają punkt, gdzie należy położyć palec. Możesz usłyszeć niezależnie każdą ze strun lub zagrać cały akord. Co ciekawe, dostępna jest również opcja tworzenia i zapisywania własnych akordów. ChordBook.com pozwala na zmianę strojenia instrumentu, zakładanie kapodastera czy zmianę gitary klasycznej na elektryczną. Również szybkość grania poszczególnych dźwięków akordu możesz zmieniać.HowToTuneAGuitar.org - http://www.howtotuneaguitar.org

Zanim zaczniesz kłaść palce na gryfie gitary i uczyć się wydobywania dźwięków, powinieneś pamiętać o odpowiednim nastrojeniu swojego instrumentu. Niezależnie od tego, czy jesteś gitarzystą, czy basistą i jaki rodzaj strojenia preferujesz, polecany przez nas serwis internetowy HowToTuneAGuitar.org będzie ci pomocny. Do każdego rodzaju strojenia znajdziesz stosowną instrukcję.

Poradzisz sobie nawet bez stroika - wbudowano go w stronę internetową i po wybraniu odpowiedniego dźwięku usłyszysz brzmienie, do którego powinieneś dostroić strunę w instrumencie. Dźwięk jest odtwarzany dopóki nie zakończysz strojenia. Korzystając z tego narzędzia umieszczonego na stronie internetowej szybko naregulujesz gitarę i dodatkowo nauczysz się nazw dźwięków w danym rodzaju strojenia.

Video-Tabs.com - http://video-tabs.com

Każdy gitarzysta wie, że najlepiej jest podpatrywać innych muzyków podczas grania. Jeśli akurat nie masz nikogo takiego w pobliży, zajrzyj na stronę Video-Tabs.com. Oprócz tabulatur znajdziesz tam również instruktażowe filmy, na których zobaczysz różnych gitarzystów w akcji. Co ciekawe, serwis zbiera filmy z internetowych serwisów wideo, zatem jeśli sam umieścisz w Sieci swój film, żeby pokazać innym, jak zagrać solówkę, kto wie, może znajdziesz się również na stronach Video-Tabs.com. Strona ma jeszcze jedną ciekawą właściwość, a mianowicie przycisk Song Request. Jeśli nie wiesz, jak zagrać dany kawałek i nie możesz nigdzie znaleźć tabulatury do niego, być może ktoś z użytkowników będzie mógł ci pomóc.Guitar World Tabs - http://tabs.guitarworld.com

Popularny amerykański magazyn dla gitarzystów "Guitar World" udostępnia na swoich stronach internetowych ogromną skarbnicę tabulatur. Serwis Guitar World Tabs jest jeszcze w fazie testów, ale już teraz oferuje dużą liczbę plików oraz innowacyjny sposób nauki. Każdy może powiększać bazę danych, dodając własne tabulatury. Po wybraniu utworu, którego chcesz się nauczyć, uruchamiasz specjalny interfejs zaopatrzony w mechanizm do automatycznego przewijania okna podglądu, z regulacją szybkości. Dzięki temu możesz cały czas uczyć się gry i nie odrywać rąk od gryfu gitary.

Oprócz tabulatur, na stronie znajdziesz różnego rodzaju zestawienia najbardziej aktywnych użytkowników, warsztaty oraz wywiady wideo ze znanymi gitarzystami. Przy każdym udostępnianym w Guitar World Tabs pliku z tabulaturą widnieje informacja o jego zawartości ( akordy, linia gitary elektrycznej lub basowej ). Bazę plików możesz przeszukiwać według nazw artystów lub tytułów piosenek.

Dla niektórych zebranie w jednym miejscu tabulatur, książek oraz filmów o gitarzystach może być kłopotliwe. Z myślą o takiej potrzebie powstał bezpłatny serwis o nazwie tabBasket. Po założeniu konta otrzymujesz przestrzeń dyskową na gromadzenie wszelkiego typu tabulatur z programów PowerTab, Guitar Pro, dokumentów PDF oraz plików wideo o rozmiarze do 5 MB. Dla wszystkich podróżujących gitarzystów tabBasket będzie doskonałym sposobem na korzystanie z bazy wiedzy o gitarze, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdują.

GuitarTricks.com - http://www.guitartricks.com

Wszyscy gitarzyści mają swoje tricki, czyli zestaw ulubionych zagrywek oraz partii solowych, którymi wywołują aplauz zgromadzonej publiczności. Jeśli chcesz do nich dołączyć, koniecznie odwiedź GuitarTricks.com, bazę klipów wideo z krótkimi lekcjami. Podzielone są na poszczególne gatunki muzyczne, począwszy od jazzu, skończywszy na metalu. Co ciekawe, zasoby zostały również skategoryzowane pod kątem artystów, którzy zapoczątkowali daną technikę gry. Serwis zgromadził do tej pory blisko 3 tysiące klipów wideo, na których 45 instruktorów wykonuje gitarowe tricki. Po zarejestrowaniu w serwisie możesz obejrzeć za darmo 25 lekcji. Kolejne są już płatne, ale miesięczny abonament za korzystanie z GuitarTricks.com nie jest duży, wynosi zaledwie 10 dolarów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)