Awaryjne lądowanie? VP-400 zapobiegnie katastrofie

Awaryjne lądowanie? VP-400 zapobiegnie katastrofie08.05.2012 16:34
Awaryjne lądowanie? VP-400 zapobiegnie katastrofie
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Dla wielu z nas latanie samolotem nie należy do przyjemności. Choć to najszybszy i zarazem najbezpieczniejszy sposób podróżowania na świecie, wciąż boimy się latać. Być może jest to spowodowane tym, iż katastrofy lotnicze przeważnie są tragicznie w skutkach.

Technika niestety jest zawodna, a samoloty psują się, jak wszystkie inne maszyny. Gdy awaria zdarzy się w powietrzu i silniki zawiodą, będziemy w poważnych tarapatach. Jednak nie wszystko stracone. Jeśli warunki na to pozwalają, pilot może wylądować awaryjnie - niestety nie zawsze jest to możliwe. Być może już niedługo będzie to znacznie łatwiejsze.

Firma Vertical Power opracowała system, który ma pomóc pilotom w awaryjnym lądowaniu. Gdy silniki utracą moc, samolot może poruszać się lotem szybowcowym. Wówczas pilot zmuszony jest do podjęcia manewru awaryjnego lądowania. Znane są przypadki lądowania na drodze lub wodzie, jednak nie zawsze takie próby kończą się szczęśliwie. Urządzenie VP-40. korzysta z GPS i ma pomóc w znalezieniu odpowiedniego miejsca do lądowania.

288768122432075923
Źródło zdjęć: © (fot. zdjęcie producenta)

W sytuacji awaryjnej system określi najlepsze miejsce do podjęcia manewru awaryjnego lądowania. Co ciekawe, system powinien poradzić sobie nawet w przypadku niedyspozycji pilota - bezpiecznie sprowadzi maszynę na ziemię, omijając przeszkody terenowe.

Zobacz jak działa system VP-400

System VC-40. ma trafić na rynek w drugiej połowie 2012 roku. Niestety jego cena nie jest jeszcze znana.

SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)