Kamerka w laptopie powie Ci czy jesteś zdrowy

Kamerka w laptopie powie Ci czy jesteś zdrowy

Kamerka w laptopie powie Ci czy jesteś zdrowy
Źródło zdjęć: © MIT
05.10.2010 15:07, aktualizacja: 05.10.2010 16:43

Zbadanie oznak życiowych człowieka - pulsu, oddechu i ciśnienia krwi - może być wykonane ręcznie lub przez podłączenie do ciała czujników. Jednak pewien student uczelni MIT pracuje nad systemem, który pozwoli mierzyć te wskaźniki stanu zdrowia przez ustawienie potencjalnego pacjenta przed zwykłą, tanią kamerką internetową - taką jak te montowane w laptopach

Jak dotąd Ming-Zher Poh zademonstrował system, który potrafi dokładnie określić puls na podstawie obrazu z kamery internetowej o niskiej rozdzielczości. W tej chwili młody naukowiec pracuje nad rozszerzeniem możliwości systemu, tak aby możliwe było badanie również oddechu i poziomu tlenu we krwi. Ostatecznie powinno być również możliwe zbadanie ciśnienia krwi.

Obraz
© (fot. MIT)

Poh twierdzi, że takie nieinwazyjne monitorowanie może okazać się bardzo przydatne w sytuacjach, kiedy podłączenie czujników do ciała jest trudne do wykonania lub uciążliwe dla pacjenta. Takie przypadki to np.: monitorowanie poparzonych ofiar pożarów lub noworodków. Metoda może również znaleźć zastosowanie w monitorowaniu codziennego stanu zdrowia lub wstępnym badaniu lekarskim, które byłoby możliwe do wykonania zdalnie - za pomocą kamerki internetowej lub nawet aparatu w telefonie komórkowym.

Opisywany system może być również wbudowany w lustro łazienkowe. Dzięki temu, każda osoba, która musi być stale monitorowana lub po prostu chce kontrolować swoje zdrowie, może otrzymywać informacje o pulsie, oddechu, nasyceniu krwi tlenem i ciśnieniu wyświetlone bezpośrednio na lustrze, podczas mycia zębów.

Pomiary jasności

System mierzy niewielkie zmiany jasności, spowodowane przepływem krwi w naczyniach krwionośnych twarzy. Autor rozwiązania wykorzystał darmowe oprogramowanie do określenia położenia twarzy na obrazie. Następnie przetworzona na postać cyfrową informacja dzielona jest na oddzielne porcje obrazu: czerwoną, zieloną i niebieską. Dokładność wyników uzyskanych tą metodą została potwierdzona przez ich porównanie z wynikami otrzymanymi przy wykorzystaniu komercyjnych czujników.

Sporym wyzwaniem było rozwiązanie problemu związanego z poruszaniem się obiektu przed kamerą oraz ze zmianami oświetlenia. Jednak Poh udało się zastosować technikę przetwarzania sygnału stworzoną oryginalnie do wyodrębniania pojedynczego głosu z pokoju pełnego konwersujących osób.

Pokazywany przez system rytm bicia serca zgadzał się z wartością mierzoną profesjonalną aparaturą do 3 uderzeń na minutę. Dodatkowo, zdalny system jest w stanie kompensować ruch pacjenta oraz mierzyć tętno nawet 3 osób, będących na raz w polu widzenia kamery.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)