Komórka może zbadać Ci wzrok!

Komórka może zbadać Ci wzrok!

Komórka może zbadać Ci wzrok!
Źródło zdjęć: © mit
07.07.2010 15:45, aktualizacja: 07.07.2010 15:58

Naukowcy z najbardziej prestiżowej uczelni świata - Massachusetts Institute of Technology - opracowali urządzenie pozwalające na szybkie i precyzyjne badanie wzroku. Wystarczy podłączyć je do telefonu komórkowego i za jego pośrednictwem patrzeć na wyświetlacz.

Specjalna przystawka o nazwie NETRA (Near-Eye Tool for Refractive Assessment) zmusza oko do widzenia obrazu na różnych poziomach, co daje możliwość badania jego zdolności do skupienia wzroku. Sprawdzając w ten sposób ostrość, z jaką widzimy, uzyskujemy bardzo precyzyjne informacje dotyczące wad i niedoskonałości wzroku.

Obraz
© (fot. mit)

Obecnie stosuje się urządzenia, takie jak aberrometr, który oświetla oko wiązką światła lasera i na podstawie jej odbicia od siatkówki stwierdza wadę wzroku. Jest to urządzenie stosunkowo drogie i najczęściej stosowane w krajach wysoko rozwiniętych. Fakt ten był główną siłą napędową rozwoju urządzenia NETRA. Naukowcy chcieli bowiem stworzyć urządzenie zarówno tanie jak i bardzo skuteczne, tak aby zapewnić ludziom z ubogich krajów szanse na efektywne leczenie.

NETRA to system składający się głównie ze specjalnej przystawki oraz programu, który musi być uprzednio wgrany do telefonu. Patrząc na ekran komórki przez odpowiednią soczewkę, widzi się zestaw równoległych, czerwonych i zielonych linii. Następnie za pomocą klawiatury należy przesunąć je tak, aby się pokrywały. Taka ich pozycja jest najostrzejszym dla oka obrazem.

Test ten przeprowadza się osiem razy, dla obu oczu i przy różnych nachyleniach linii. Program w telefonie interpretuje to jak je ustawiliśmy i przedstawia zdiagnozowaną wadę wzroku. Całość badania nie trwa dłużej niż dwie minuty i może być wykonane praktycznie w dowolnym miejscu.

Źródło: cnet.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)