Czy jesteś cyberchondrykiem?

Czy jesteś cyberchondrykiem?

Czy jesteś cyberchondrykiem?
25.11.2008 17:31, aktualizacja: 25.11.2008 23:33

Jeśli zdarzyło ci się szukać w Internecie odpowiedzi na temat przyczyny bólu głowy, a na podstawie uzyskanych informacji doszedłeś do wniosku, że masz zapalenie opon mózgowych, najprawdopodobniej cierpisz na cyberchondrię.

Badania przeprowadzone przez firmę Microsoft jasno wskazują, że samodzielne diagnozowanie objawów choroby za pomocą wyszukiwarek internetowych, prowadzi do wyjątkowo ponurych wniosków. Dostęp do wiedzy medycznej w Internecie spowodował powstanie nowej odmiany hipochondrii. Termin "cyberchondria" pojawił się w okolicach 2000 roku, jako określenie na dochodzenie do pesymistycznych konkluzji na temat własnego zdrowia, podczas poszukiwania informacji online.

Eric Horvitz, specjalista Microsoftu do spraw sztucznej inteligencji, zauważył, że wielu ludzi traktuje wyniki prezentowane przez wyszukiwarki internetowe, jako porady ludzkiego eksperta. Dodatkowo użytkownicy zwykle zwracają uwagę na pięć pierwszych wyników. Jeśli więc na zapytanie "ból głowy", jako jedną z pierwszych odpowiedzi otrzymają "rak mózgu", mogą zacząć podejrzewać, że to właśnie im się przytrafiło. Badacze zaznaczają, że wmawianie sobie najgorszych możliwych przypadłości to normalne ludzkie zachowanie, które naukowcy obserwują od dziesięcioleci.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)