Inicjatywa przeciwko sprzedaży online nielegalnych leków

Inicjatywa przeciwko sprzedaży online nielegalnych leków
Źródło zdjęć: © Comstock/Thinkstock

21.12.2010 09:25, aktual.: 21.12.2010 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Giganci IT Google i Microsoft, a także firmy obsługujące płatności American Express, MasterCard, PayPal i Visa będą wspólnie zwalczać zarówno nieregulowaną internetową sprzedaż leków na recepty, jak i handel fałszowanymi medykamentami.

Koalicja ma również zamiar informować konsumentów o zagrożeniach, wiążących się z farmaceutykami oferowanymi online. Wspólnie z operatorami hostingowymi, np. GoDaddy i eNom, wspomniane przedsiębiorstwa zakładają inicjatywę, mającą również na celu zamykanie sklepów zajmujących się handlem takimi produktami.

Inicjatywę powołała do życia podczas zjazdu poświęconego kwestiom bezpieczeństwa i własności intelektualnej w służbie zdrowia koordynatorka polityki ochrony własności intelektualnej w administracji Stanów Zjednoczonych Victoria Espinel. "Ten, kto sprzedaje przez Internet leki na receptę, nie żądając jej, działa nielegalnie i omija prawo, które ma na celu ochronę pacjentów" –. stwierdziła Espinel.

Przedsięwzięcie jest wspierane przez amerykańską organizację Drugfree.org i branżową koalicję na rzecz bezpiecznych aptek online (ASOP)
. Według danych ASOP 3. milionów Amerykanów już sięgnęło po medykamenty z nielegalnych źródeł.

Jednocześnie operatorzy kart kredytowych wykazali gotowość do przyłączenia się do idących jeszcze dalej działań lobby copyrightowego przeciwko naruszeniom prawa. Według relacji amerykańskich mediów przynajmniej MasterCard (a być może także i inne firmy) należy do zwolenników kontrowersyjnej inicjatywy ustawodawczej, która pozwalałaby waszyngtońskiej administracji na blokowanie witryn szczególnie łamiących prawo autorskie. Do takich stron, zdaniem amerykańskiej branży rozrywkowej, należą tak zwani sharehosterzy. Inicjatywa została chwilowo zawieszona w wyniku sprzeciwu senatorów i prawdopodobnie wróci pod obrady na początku przyszłego roku.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także