Tak mało spamu w tym roku jeszcze nie było

Tak mało spamu w tym roku jeszcze nie było

Tak mało spamu w tym roku jeszcze nie było
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.11.2012 11:35, aktualizacja: 27.11.2012 13:15

Według danych firmy Kaspersky Lab, udział spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 4,5 punktu procentowego w porównaniu z wrześniem i wynosił średnio 68 proc.

Gorące tematy października: wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, Halloween i Boże Narodzenie

Na początku jesieni uwaga całego świata skupiła się na najważniejszym politycznym wydarzeniu w Stanach Zjednoczonych - wyborach prezydenckich. W szczytowym okresie kampanii wyborczej spamerzy prosili użytkowników o wyrażenie swojej opinii odnośnie tego, kto zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, obiecując w zamian kartę podarunkową Visa o wartości 25. dolarów.

Święto Halloween - powszechnie obchodzone w Stanach Zjednoczonych i coraz częściej w Europie - tym razem także nie umknęło uwadze spamerów. E-maile w języku angielskim oferowały mnóstwo towarów związanych z tym dniem - torebki znanych projektantów, wycieraczki, ramki na zdjęcia oraz fluorescencyjne T-shirty.

Październik to również miesiąc, w którym spamerzy zwykle zaczynają przypominać wszystkim o nadchodzącym okresie świątecznym. Eksperci z Kaspersky Lab zrejestrowali mnóstwo bożonarodzeniowych i noworocznych wysyłek oferujących najróżniejsze słodycze, pamiątki, bilety na wycieczki w okresie świątecznym i wiele więcej.

Geografia spamu

Podobnie jak miesiąc wcześniej, w październiku na szczycie rankingu najaktywniejszych dystrybutorów spamu znalazły się Chiny (30,7 proc.) i Stany Zjednoczone (27,3 proc.). Jeżeli chodzi o państwa wysyłające spam do użytkowników europejskich, udział Chin był jeszcze większy i wynosił 53,3 proc., co stanowi wzrost o 11,8 proc. w stosunku do września. Stany Zjednoczone, które znalazły się na drugim miejscu, odpowiadały za 13,4 proc. (+2,7 proc.) całego rozprzestrzenianego spamu. Włochy zwiększyły swój wkład do europejskiego ruchu spamowego o 3,9 proc. W porównaniu z wrześniem, awansując na trzecie miejsce. Jednocześnie udział spamu pochodzącego z Indii w państwach europejskich znacznie zmniejszył się (-6 proc.).

Obraz
© Kraje wysyłające najwięcej spamu do użytkowników europejskich, październiku 2012 r. (fot. Materiały prasowe)

Phishing

W październiku zmniejszyła się liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe (-10,2. proc.), w wyniku czego kategoria ta spadła z pierwszego miejsca na czwarte, plasując się nawet za kategorią "wyszukiwarki". Po letnim okresie spokoju w październiku miał miejsce znaczny wzrost liczby ataków na organizacje finansowe (+2,85 proc.) oraz sklepy internetowe i e-aukcje (+5,42 proc.). W przypadku udanych ataków, stojący za nimi oszuści mogą uzyskać dostęp do kont użytkowników w systemach bankowości online oraz e-płatności, a następnie ukraść ich pieniądze. Użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów online w okresie przedświątecznym.

_ "Wprawdzie w październiku odsetek spamu zmniejszył się, jednak niechciane wiadomości nie stały się ani trochę mniej groźne: zarejestrowaliśmy wiele szkodliwych i phishingowych e-maili, których celem są pieniądze użytkowników" _ - komentuje Daria Gudkowa, szef działu badań i analizy treści, Kaspersky Lab. _ "Trend ten prawdopodobnie utrzyma się do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Użytkownicy powinni być szczególnie ostrożni podczas dokonywania płatności drogą elektroniczną i podawania poufnych danych w internecie. Przestrzegamy przed klikaniem odsyłaczy w wiadomościach spamowych i otwieraniem załączników od nieznanych nadawców. Ponadto należy uaktualniać użytkowane oprogramowanie od razu po udostępnieniu łat przez producentów" _.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)