Pacjenci sprawdzą przez Internet historię swojej choroby

Po podpisaniu umowy z NFZ Wielkopolanie ubezpieczeni zdrowotnie będą mogli za pomocą portalu informacyjnego sprawdzić historię swoich chorób i dowiedzieć się, ile kosztowało leczenie. Portal - "Zdrowotny Informator Pacjenta" - uruchomiono we wtorek

Pacjenci sprawdzą przez Internet historię swojej choroby
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.02.2010 | aktual.: 10.02.2010 11:18

Każdy pacjent po podpisaniu umowy z NFZ otrzyma swój login i będzie mógł na stronie internetowej funduszu obejrzeć historię korzystania z usług publicznej służby zdrowia. Dowie się, kiedy był u jakiego lekarza, jakie leki refundowane kupił w aptece. Będzie też wiedział, ile kosztowały usługi, z których korzystał. Dane pochodzą z zasobów NFZ gromadzonych przez Fundusz od 200. roku.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Pozwalając pacjentom na kontrolowanie historii swojej choroby i poznanie kosztów ich leczenia, chcemy zwiększyć świadomość pacjenta na temat zasad działalności funduszu. (...) Pośrednio będziemy mogli uszczelnić system poprzez kontrolę wpisów lekarskich przez pacjentów" - powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Nowodworska.

Dostęp do swoich danych z zasobów NFZ będzie łatwiejszy i możliwy w całym kraju w momencie wprowadzenia nowych dowodów osobistych.

"W nowych dowodach będą podpisy cyfrowe i dzięki nim będzie można bezpiecznie i łatwiej sprawdzić swoje dane zgromadzone w funduszu" - powiedział PAP Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ. Fundusz będzie zachęcał do podobnych działań pozostałe wojewódzkie oddziały.

Jest to kolejna usługa udostępniania informacji pacjentom oferowana przez Wielkopolski Oddział NFZ. W tym roku opublikowano książkowy informator "Gdzie i jak się leczyć". Natomiast od dwóch lat istnieje bezpłatna infolinia NFZ, gdzie można się dowiedzieć m.in. jakie świadczenia przysługują pacjentom w ramach NIZ. Rocznie korzysta z niej 1. tys. pacjentów.

W ramach NFZ w Poznaniu ubezpieczonych jest 3 370 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
internetlekarznfz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)