Bill Gates jest znowu najbogatszym człowiekiem na świecie

Bill Gates jest znowu najbogatszym człowiekiem na świecie

Bill Gates jest znowu najbogatszym człowiekiem na świecie
Źródło zdjęć: © AFP
13.03.2009 13:18

Turbulencje na światowych rynkach akcji odbiły się na rankingu najbogatszych ludzi świata prowadzonego przez magazyn "Forbes". Na pierwszym miejscu po przerwie w ubiegłym roku ponownie pojawił się współzałożyciel Microsoftu Bill Gates.

Jego majątek jest obecnie szacowany na 4. miliardów dolarów, co daje wynik o 18 miliardów gorszy niż w ubiegłym roku. Pomimo tego Gates był w stanie przeskoczyć dotychczasowego lidera Warrena Buffeta, którego majątek skurczył się o 25 miliardów dolarów do 37 miliardów. Miejsce trzecie zajmuje Meksykanin Carlos Slim Helú, który po utracie 25 miliardów dolarów wciąż ma na swoich kontach 35 miliardów dolarów.

Obraz
© (fot. AFP)

Lista miliarderów obejmuje obecnie 79. osoby; w ubiegłym roku było ich jeszcze 1125. Ze względu na utratę majątku w ciągu minionych dwunastu miesięcy 355 osób zniknęło z listy miliarderów, a 18 kolejnych krezusów zmarło. Największe straty w wysokości 32 miliardów dolarów poniósł Hindus Anil Ambani, który stracił na swoich udziałach w firmach Reliance Communications, Reliance Power und Reliance Capital. Przeciętny majątek miliardera z listy Forbes wzrósł o 23 procent do 3 miliardów dolarów. 44 procent wszystkich fortun i 45 procent miliarderów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Najbogatszym naszym rodakiem (i jedynym Polakiem w rankingu) jest Zygmunt Solorz-Żak, którego nazwisko widnieje pod koniec listy. Jego majątek jest szacowany na 1 miliard dolarów. Wśród 25 najbogatszych ludzi znajdują się też przedstawiciele branży IT; na miejscu 4 jest szef Oracle'a Larry Ellison z majątkiem 22,5 miliarda dolarów, a Michael Dell z fortuną 12,3 miliarda dolarów uplasował się na miejscu 25.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)