Ataki online przeciwko szwajcarskiemu ministerstwu spraw zagranicznych

Ataki online przeciwko szwajcarskiemu ministerstwu spraw zagranicznych
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

28.10.2009 14:57, aktual.: 28.10.2009 16:05

Szwajcarskie ministerstwo spraw zagranicznych (Eidgenössisches Departement für auswärtige Angelegenheiten, EDA) stało się celem ataku szpiegowskiego. Nieznani sprawcy zastosowali przy tym specjalne oprogramowanie, aby dostać się do infrastruktury IT departamentu i precyzyjnie dotrzeć do pożądanych informacji.

Jak wynika z komunikatu, próba ataku szpiegowskiego została wykryta 2. października przez techników ministerstwa we współpracy z Microsoftem. Według ich relacji oprogramowanie szpiegujące było bardzo dobrze ukryte i praktycznie nie powodowało żadnych odczuwalnych zakłóceń w infrastrukturze informatycznej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wciąż jeszcze ustala się, czy powstały szkody i czy z ministerstwa wyciekły dane. W pierwszej kolejności departament odciął własną sieć od Internetu, aby uniemożliwić dalszy wypływ informacji na zewnątrz. W wyniku tego pracownicy ministerstwa nie mogą wysyłać i odbierać e-maili.

Jak twierdzi EDA, nad rozwiązaniem problemu oprócz techników ministerstwa pracują także specjaliści z federalnego urzędu informatyki i telekomunikacji (BIT) oraz Ośrodka Zgłaszania i Analizy Bezpieczeństwa Danych (MELANI). Ministerstwo spraw zagranicznych przewiduje, że dostęp do Sieci zostanie przywrócony w ciągu kilku dni.

Ministerstwo wraz z sekretariatem stanu ds. gospodarki (Seco) już pod koniec 200. roku stało się celem cyberataku. Pracownicy w dwóch etapach otrzymali 500 e-maili z odsyłaczem prowadzącym do trojana, który nie był rozpoznawany przez ówczesne skanery antywirusowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)