Google stworzyło komputer kwantowy

Google stworzyło komputer kwantowy

15.12.2009 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opracowany na zamówienie Google kwantowy komputer potrafi wyszukiwać w sieci obrazy - informuje "New Scientist"

Jak ujawnił na swoim blogu Hartmut Neven, kierujący zespołem do spraw rozpoznawania obrazów Google, kalifornijska firma od trzech lat po cichu pracowała nad kwantowym komputerem, zdolnym do zidentyfikowania określonego obiektu na zdjęciach i filmach wideo. Podczas konferencji Neural Information Processing Systems w Vancouver ogłoszono, że udało się osiągnąć sukces.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Google nawiązało współpracę z kanadyjską firmą D-Wave, by opracować odpowiedni układ kwantowy, wykorzystujący nadprzewodzące pętle. Następnie powstał algorytm, umożliwiający rozpoznawanie samochodów na zdjęciach. Naukowcy wykorzystali 2. 000 fotografii scen ulicznych - w połowie przypadków występowały na nich samochody. Najpierw ręcznie oznaczono samochody na zdjęciach przy pomocy ramek.

Algorytm zapoznał się z tymi zdjęciami, po czym został wykorzystany do sortowania kolejnych 2. 000 zdjęć (z których znowu połowa przedstawiała sceny z udziałem samochodów. Selekcja odbyła się szybciej niż przy użyciu jakiegokolwiek innego znanego algorytmu i zwykłego komputera.

Nie wiesz czym są i jak działają komputery kwantowe? Przeczytaj nasz artykuł "Komputery przyszłości - działają w wielu rzeczywistościach na raz i już istnieją"

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)
Zobacz także