Google zbudowało najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie. Totalny przełom

Google zbudowało najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie. Totalny przełom

Google zbudowało najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie. Totalny przełom
Źródło zdjęć: © google
Arkadiusz Stando
22.09.2019 09:00

Google informuje o wielkim sukcesie. Firma stworzyła najmocniejszy jak do tej pory komputer kwantowy, znacznie lepszy od poprzedników. W 3 minuty i 20 sekund dokonał tylu obliczeń, ile najpotężniejszy superkomputer mógłby dokonać w ciągu 10 tysięcy lat.

Googlejak podaje serwis Financial Times, stworzyło najpotężniejszy w historii komputer kwantowy i osiągnęło ogromną przewagę nad konkurencją. Dokonano supremacji kwantowej. Dotychczasowym liderem wśród superkomputerów była firma IBM oraz ich Summit.

Wygląda na to, że Google przeskoczyło ich o kilka epok. Obliczenia dokonane w 3 minuty i 20 sekund Summit musiałby przetwarzać przez 10 tysięcy lat. A więc Google osiągnęło właśnie całkowity monopol, pod względem obliczeń. Żadne inne urządzenie na świecie nie jest w stanie tego dokonać.

"O ile nam wiadomo, ten eksperyment jest pierwszym obliczeniem, którego dokonano tylko na procesorze kwantowym” - napisano w artykule badawczym. O swoim superkomputerze kwantowym Google mówiło już w 2018 roku. Jednak z pokorą czekano na ostateczny test jego możliwości, nie ujawniając, co potrafi.

72-kubitowy procesor kwantowy Google'a był kluczem do zwycięstwa. Dzięki niemu będą możliwe obliczenia kwantowe, które mogą jednocześnie oceniać wiele możliwości. Prawdopodobnie zostaną wykorzystane do symulacji fizyki i chemii, które nie są możliwe w przypadku klasycznych komputerów.

Standardowe procesory nie są w stanie symulować procesów zachodzących w złożonych substancjach chemicznych. Dzięki komputerowi Google'a, być może uda się także tworzyć nowe leki, panele słoneczne, pomagać w opracowywaniu sztucznej inteligencji i samochodów autonomicznych, a nawet zarządzać portfelami inwestycyjnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)