Google pomoże badać ekosystemy

Google pomoże badać ekosystemy

Google pomoże badać ekosystemy
Źródło zdjęć: © Google
10.09.2009 11:01, aktualizacja: 10.09.2009 11:11

Algorytm PageRank, używany przez Google do oceny stron internetowych można zaadaptować, aby ustalał, które gatunki mają szczególne znaczenie dla ekosystemów - informuje pismo "PLoS Computational Biology"

Dzięki zaadaptowanemu przez doktora Stefano Allesina z University of Chicago algorytmowi PageRank można prześledzić skomplikowane zależności, dotyczące tego, kto kogo zjada w danym ekosystemie. Wymarcie niektórych gatunków może doprowadzić do załamania całości systemu - algorytm pozwala ustalić, które to gatunki.

Obraz
© (fot. IDG)

"Ręczne" ustalanie tych zależności jest bardzo skomplikowane nawet w prostych ekosystemach, jako że liczba możliwych kombinacji może w nich przewyższać liczbę atomów we wszechświecie. Jednak algorytm radzi sobie z problemem równie dobrze co z setkami milionów stron internetowych.

PageRank dokonuje obiektywnej oceny ważności stron internetowych, rozwiązując równania z ponad 50. milionami zmiennych i 2 miliardami terminów. Zamiast zliczać bezpośrednie linki, PageRank interpretuje link ze strony A do strony B jako „głos” oddany na stronę B przez stronę A. W ten sposób PageRank ocenia ważność strony: na podstawie liczby oddanych na nią głosów.

PageRank uwzględnia również ważność stron oddających głos, ponieważ uznaje się, że głosy pewnych stron mają większą wartość, co zwiększa również wartość stron, na które „głosują”. Ważne strony uzyskują wyższe notowanie PageRank i są wyświetlane na początku listy wyników wyszukiwania. W celu określenia ważności strony technologia Google wykorzystuje całościowo informacyjne zasoby internetu. Ludzie nie wpływają na wyniki wyszukiwania ani nimi nie manipulują.

Źródło: PAP / Google

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)