Chcesz surfować jak specjalista? NSA pomoże

Chcesz surfować jak specjalista? NSA pomoże

Chcesz surfować jak specjalista? NSA pomoże
Źródło zdjęć: © FirasMT / flickr.com / CC
09.05.2013 13:00

Wydawać by się mogło, że średnio rozgarnięty użytkownik internetu jest w stanie zdobyć za jego pomocą potrzebne mu informacje. Niestety bardzo często próby ich wyszukiwania kończą się na przeglądaniu zdjęć kotów. By tego uniknąć (przynajmniej w godzinach pracy), amerykańska National Security Agency przygotowała specjalny podręcznik użytkowania internetu dla swoich agentów.

Podręcznik Untangling the Web: _ An Introduction to Internet Research _ (w wolnym tłumaczeniu – _ Rozplątać Sieć: Wprowadzenie do wyszukiwania informacji w internecie _) powstał w 200. roku, ale dopiero teraz został odtajniony. Choć jak na standardy internetu jest już dość leciwy, jego autorzy wspominają na przykład Firefoksa 2 czy Internet Explorera 7, ale z pewnością zainteresuje wiele osób.

Początkowe rozdziały co prawda mają za zadanie odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące internetu, które mogą trapić agenta federalnego, ale kolejne części skupiają się już raczej na „wykorzystywaniu publicznie dostępnych wyszukiwarek w celu uzyskania dostępu do publicznie dostępnych informacji, które prawie na pewno nie były przeznaczone do publicznego rozpowszechniania". Czyli jak dobrać się do zostawionych przypadkiem dokumentów finansowych, danych firmowych czy nawet dokumentów rządowych. A wszystko to w sposób, jak zachwalają autorzy, legalny.

A jest tego sporo, bo książka ma grubo ponad 60. stron. Oczywiście duża część zawartej w podręczniku wiedzy jest już nieaktualna, ale podstawowe założenia nie zmieniły się jakoś szczególnie pomimo upływu lat. Jeśli interesuje was wyszukiwanie informacji oraz to, o czym myślało NSA już sześć lat temu, z pewnością będzie to interesująca lektura.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)