Gadżet do walki z jesienną depresją

Gadżet do walki z jesienną depresją

Gadżet do walki z jesienną depresją
13.10.2009 12:47, aktualizacja: 13.10.2009 13:21

Na polskim rynku, pojawiły się brytyjskie lampy Brightspark do terapii jasnym światłem, przeznaczone osób cierpiących na depresję sezonową. Według producenta, urządzenia umożliwiają pozbycie się takich objawów jak smutek, ospałość, zaburzenia snu, niepohamowany apetyt, problemy towarzyskie i osłabienie organizmu.

Przyczyną depresji sezonowej i zimowej chandry jest brak lub niedobór światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym. Braki te są dla szyszynki sygnałem do produkcji melatoniny, która powoduje, że robimy się śpiący i apatyczni. Jasne światło bardzo szybko wstrzymuje ten proces, a jednocześnie przyczynia się do wzrostu produkcji substancji zwanej serotoniną (jej niedobór to znana przyczyna depresji). To właśnie spadek poziomu melatoniny w organizmie wraz ze wzrostem poziomu serotoniny sprawia, że światłoterapia tak skutecznie zwalcza objawy depresji sezonowej. Terapia światłem z powodzeniem stosowana jest na całym świecie już od blisko 2. lat.

Obraz
© (fot. Brightspark)

Symptomy zwykle pojawiają się we wrześniu i trwają do kwietnia. Dzięki lampom do światłoterapii można sobie z nimi poradzić bez konieczności sięgania po środki chemiczne. Nowoczesny wygląd i niewielkie rozmiary sprawiają, że lampy nadają się zarówno do domu, jak też do biura.

Cena brutto modelu Brightspark wynosi 699 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)