FBI podaje jakie telefony są atakowane najczęściej

FBI podaje jakie telefony są atakowane najczęściej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

29.08.2013 14:00, aktual.: 29.08.2013 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Około 79 proc. ataków złośliwego oprogramowania dotyczyło w 2012 roku mobilnych urządzeń z systemem operacyjnym Android

Komunikat w tej sprawie wydał Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych wspólnie z FBI - podał portal BBC News.

Stary, poczciwy Symbian Nokii uplasował się na drugim miejscu pod względem liczby ataków oprogramowania typu malware. Zaś Apple iOS padł ofiarą jedynie 0,7 proc. ataków.

Android jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, a dużą liczbę ataków eksperci kładą na karb właśnie jego "udziału w rynku i otwartej architektury".

Trojany, które wysyłają fałszywe wiadomości tekstowe na numery pobierające za nie opłaty, odpowiedzialne są za połowę ataków na Androida. Komunikat ostrzega również przed fałszywymi stronami przypominającymi sklep z aplikacjami Google Play i rootkitami - narzędziami, które umożliwiają m.in. śledzenie naciskanych klawiszy i wprowadzanych haseł.

Ponadto ujawniono, że 4. proc. użytkowników wciąż używa starych wersji systemu operacyjnego od 2.3.3 do 2.3.7, wypuszczonych na rynek w 2011 r., a - jak podkreślają eksperci - w najnowszych wersjach wiele niedociągnięć związanych z bezpieczeństwem zostało naprawionych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)