BSA: milion USD za donos na pirata

BSA: milion USD za donos na pirata
03.07.2007 12:00
BSA: milion USD za donos na pirata

Antypiracka organizacja Business Software Alliance ( BSA ) zdecydowała się na tymczasowe podniesienie górnego pułapu nagrody, która może zostać wypłacona w USA za dostarczenie informacji na temat przypadków piractwa oprogramowania. Osoba, która zgłosi takie przestępstwo, może teraz otrzymać nawet... milion USD.

Owa specyficzna "promocja" trwać będzie od początku lipca do 2 października - później maksymalna wysokość nagrody znów wynosiła będzie 200 tys. USD. BSA rozpoczęła już w USA kampanię informacyjną - wystartowała ona m.in. w Teksasie, Kalifornii oraz Nowym Jorku.

Przypomnijmy, że organizacja ( reprezentująca producentów oprogramowania - m.in. Microsoft, Adobe, Apple oraz IBM ) wprowadziła system nagród dla osób zgłaszających przypadki piractwa pod koniec 2005 r. Do tej pory tylko w USA dzięki takim informacjom BSA "namierzyła" kilkaset przedsiębiorstw korzystających z nielegalnego oprogramowania - zawarto z nimi ugody, w ramach których firmom zrzeszonym w organizacji wypłacono łącznie blisko 22 mln USD odszkodowania.

_ "Firmy często mają miliony najróżniejszych wymówek, mających usprawiedliwić korzystanie z nielegalnego oprogramowania. My postanowiliśmy zaoferować milion USD osobom, które zdecydują się dostarczyć nam informacje o takich firmach" _ - mówi Jenny Blank z BSA.

Warto wspomnieć, że infolinię, za pośrednictwem której zgłaszać można przypadki piractwa, prowadzi również polski oddział BSA. Organizacja nie wypłaca jednak w Polsce nagród za doniesienia - co więcej, jak dowiedzieliśmy się od Bartłomieja Wituckiego, rzecznika prasowego polskiego oddziału Business Software Alliance, wprowadzenie systemu wynagradzania informatorów nie jest na razie planowane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)