Facebook w końcu rezygnuje z problematycznego mechanizmu - znikają "Inne"

Facebook w końcu rezygnuje z problematycznego mechanizmu - znikają "Inne"
Źródło zdjęć: © chip.pl

28.10.2015 11:38, aktual.: 28.10.2015 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook co rusz wprowadza jakieś zmiany – jedne podobają się użytkownikom, inne komplikują sposób korzystania z serwisu. Jednak tym razem portal Zuckerberga postanowił zrobić coś naprawdę korzystnego dla Facebookowiczów i wycofać się z jednego z najbardziej problematycznych rozwiązań, jakie kiedykolwiek zastosował. Ta zmiana z pewnością spodoba się wielu z was.

Nie każdy wie, że Facebook utrudnia otrzymywanie wiadomości od niektórych osób i skutecznie ogranicza możliwość komunikacji z nimi. Ma to głównie służyć ograniczeniu spamu, jaki otrzymujemy. Wystarczy, że danego użytkownika nie mamy w gronie znajomych, a do tego nie wykazujemy z nim żadnych powiązań (na przykład wspólnych znajomych) i teoretycznie nie ma szans, żebyśmy odczytali od niego wiadomość.

W przeglądarkowej wersji serwisu istnieje ukryta skrzynka o nazwie „Inne”. Największy problem leży w tym, że mnóstwo osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Spływają do niej wiadomości, których autorów serwis uważa za nieistotnych, rozsyłających spam lub za tych, których po prostu nie znamy przez wzgląd na brak powiązań. Do skrzynki „Inne” trafiają jednak również wiadomości od realnych użytkowników, które mogą być dla nas bardzo istotne. Dostęp do folderu możliwy jest jedynie z przeglądarkowej wersji Facebooka. Po otrzymaniu wiadomości, która spływa do „Innych”. nie dostaniemy powiadomienia. Nie znajdziemy jej też z poziomu aplikacji Messenger. Dostęp do skrzynki nie jest w żaden sposób wyszczególniony, więc szansa na to, że odczytamy daną wiadomość jest bardzo mała. Na czym polega problem?

- Kiedyś, jak byłam chora, poprosiłam znajomego z uczelni o przesłanie mi materiałów. Po kilku dniach zorientowałam się, że jego wiadomość wylądowała w „Innych”. bo nie byliśmy znajomymi na Facebooku. Oczywiście było już po czasie bo poprosiłam kogoś innego o pomoc – pisze Kasia.

Redaktor Business Insidera z kolei przytacza sytuację, w której zgubił portfel, a niedopracowany filtr serwisu wcale nie okazał się pomocy. Wręcz przeciwnie. Znalazca odezwał się do właściciela właśnie na Facebooku, ale wiadomość także w tym przypadku trafiła do folderu „Inne”. Po ponad tygodniu redaktor dotarł do wiadomości od znalazcy. Po co w końcu codziennie sprawdzać skrzynkę, która ma służyć głównie gromadzeniu spamu? Podobnie wygląda to w kwestii e-maila, folder Spam raczej nie należy do często sprawdzanych.

David Marcus z Facebooka poinformował o zmianie na swoim profilu w serwisie:

_ Dzisiaj startuje „Message Requests for Messenger”. Szczerze chcemy uczynić z komunikatora Messenger waszą prywatną przestrzeń, za pomocą której możecie komunikować się z kim chcecie, ale z wami mogą komunikować się tylko te osoby, którym na to pozwolicie. Teraz jedyną rzeczą, jakiej potrzebujecie aby wirtualnie porozmawiać z kimkolwiek na świecie, jest jego imię. Jako wynik zmian, usuwamy folder „Inne”, do którego dostęp był możliwy tylko przez przeglądarkową wersję serwisu i umożliwiamy zaakceptowanie lub zignorowanie nowych próśb bez informowania nadawcy o ewentualnym odczytaniu wiadomości. Zasada jest prosta: jeśli jesteście znajomymi na Facebooku, jeśli posiadacie swoje numery w książce telefonicznej a tę zsynchronizowaną z Facebookiem lub już wcześniej prowadziliście konwersację, nowe wiadomości od tego nadawcy będą kierowane do skrzynki odbiorczej. Wszystko inne teraz będzie widoczne jako „message request” _(grafika poniżej), _ z wyjątkiem spamu, który będziemy nadal bezlitośnie zwalczać (…). _

Post Marcusa został wzbogacony o następującą grafikę objaśniającą zasadę działania nowego mechanizmu:

Obraz
© (fot. Facebook / David Marcus)

Możemy zatem spodziewać się mechanizmu działającego podobnie do tego, który już istnieje na Instagramie (który de facto jest własnością Facebooka). Sprawdza się on bardzo dobrze i skutecznie minimalizuje ryzyko natrafienia na spam.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

_ SŁK - WP / Facebook / Instagram / Business Insider _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)