Duża zmiana na plus! Facebook w końcu będzie bezpieczniejszy
Internetowy gigant zamierza rozprawić się z irytującymi naciągaczami. Przedstawiciele Facebooka opublikowali na swoim blogu treść nowego regulaminu portalu, który – począwszy od listopada – wprowadzi całkowity całkowity zakaz korzystania z mechanizmów udzielających dostępu do stron lub aplikacji w zamian za kliknięcie przycisku "Lubię to".
Co zupełnie oczywiste, szefostwo Facebooka wierzy, że zaproponowane zmiany przyczynią się do skutecznego ukrócenia działalności osób budujących popularność swych stron i programów na trikach niezwiązanych bezpośrednio z generowanymi przez nie treściami. Zgodnie z założeniami portalu, wszyscy użytkownicy FB powinni od teraz dokonywać całkowicie świadomych, przemyślanych subskrypcji, niewywołanych jednorazową chęcią ominięcia sztucznie kreowanych zabezpieczeń.
Tak wprowadzone zmiany opisują na swoim blogu sami przedstawiciele portalu.
_ Zabrania się zachęcania ludzi do korzystania z wtyczek społecznościowych lub "lubienia" strony. Zakaz obejmuje oferowanie dodatkowych nagród bądź przyznawanie dostępu do aplikacji w zamian za polubienie jej na łamach serwisu. Akceptowalnym pozostają: zachęcanie do logowania się do aplikacji, meldowania o swoim położeniu oraz udziału w akcjach promocyjnych. Zmiany te mają przyczynić się do poprawienia sieci komunikacji pomiędzy użytkownikami a twórcami, którzy powinni teraz łatwiej docierać do osób rzeczywiście zainteresowanych ich działalnością (…) Pragniemy, aby użytkownicy serwisu klikali przyciski "Lubię to" ze względu na chęć nawiązania relacji z autorami i faktycznie zainteresowanie treściami, nie zaś z powodu sztucznie generowanych zachęt. _
Poza jakże istotnymi zmianami w zakresie udzielania dostępu do stron i aplikacji, internetowy gigant dokonał także innej poprawki regulaminu, wprowadzającej nakaz wyraźnego informowania użytkowników o systemach mikropłatności zaimplementowanych w pobieranych przez nich grach.
_ Gry, które umożliwiają dokonywanie obowiązkowych bądź opcjonalnych płatności wewnątrz aplikacji, muszą zawierać wyraźną wzmiankę na ten temat w swoim opisie zamieszczonym na Facebooku bądź innej, wspieranej przez nie platformie. Zmiana ta została wprowadzona po to, aby ludzie mieli do czynienia z jasnymi sygnałami, że kupione przez nich gry mogą obciążyć ich dodatkowymi płatnościami. _
Jak można było się tego spodziewać, posunięcia Facebooka nie spotkały się ze specjalnie ciepłym przyjęciem deweloperów korzystających z podobnych praktyk. Nie powinno mieć to jednak dla nas większego znaczenia. Z punktu widzenia najważniejszego, zwykłego użytkownika serwisu, tego rodzaju zmiany są najzwyczajniej w świecie korzystne. I oby takich jak najwięcej.
Polecamy na stronach Giznet.pl: BadUSB, czyli luka w zabezpieczeniach USB, której nie można naprawić