Elektryczność z ruchu ciała

Elektryczność z ruchu ciała

Elektryczność z ruchu ciała
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
02.08.2011 16:11, aktualizacja: 02.08.2011 16:21

Zespół portugalskich naukowców opracował formułę Emove, pozwalającą na wytwarzanie elektryczności z ruchu dynamicznych przedmiotów i poruszających się ludzkich ciał.

Projekt, którego autorami jest sześcioosobowa ekipa badaczy z lizbońskich uniwersytetów Nowego i Katolickiego oraz stołecznego Wyższego Instytutu Technicznego, ma być jeszcze w tym roku udoskonalany przez Portugalczyków w amerykańskiej Dolinie Krzemowej.

"Opracowana przez nas technologia umożliwia wykorzystanie energii kinetycznej w produkcji przemysłowej, i już wkrótce pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i przekazywanie jej do sieci. Panel bazujący na nowej technologii jest w stanie produkować 50. kWh." - poinformował Carlos Pacheco, członek grupy badawczej.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Według portugalskich naukowców, nowa technologia opiera się na działaniu generatora energii, który może zostać zastosowany w obiektach o różnej wielkości. "Emove można wykorzystać do skonstruowania nawet niewielkich, nanometrycznej wielkości elementów dla urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, mp3. aparaty fotograficzne czy kamery video. Ich działanie uzależnione będzie od automatycznego poruszania się składowych części przedmiotu, bądź samego urządzenia" - ujawnił Carlos Pacheco.

Wśród sponsorów badań technologicznych prowadzonych przez Portugalczyków jest m.in. firma Microsoft oraz największy portugalski producent energii elektrycznej spółka EDP.

Zainteresowanie nową technologią wykazało już ponad 6. światowych firm z branży telekomunikacyjnej, energetycznej oraz informatycznej, w tym, m.in. Intel. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów dotychczasowych rozmów na temat wykorzystania naszego patentu" - dodał portugalski badacz.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)