Hyundai Rotem z propozycją dla Polski? Chodzi o N‑WAV z Hitfact Mk II
Południowokoreańska firma Hyundai Rotem ma oferwać Polsce współpracę przy tworzeniu pojazdu wsparcia ogniowego 8x8, donosi serwis Army Recognition. Według serwisu bazowałby on na N-WAV (Next Generation Wheeled Armored Armored Vehicle) i zostałby uzbrojony w wieżę Leonardo Hitfact MK2. O plany związane z tym pojazdem zapytaliśmy MON oraz Polską Grupę Zbrojeniową.
21.11.2023 | aktual.: 21.11.2023 13:49
Hyundai Rotem proponuje Polsce wspólne opracowanie pojazdu wsparcia ogniowego, który byłby połączeniem południowokoreańskiej i włoskiej technologii obronnej, przekazał serwis Army Recognition. Tak wynika z prezentacji, zaprezentowanej przez firmę podczas seulskiej wystawy International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX 2023).
Propozycja N-WAV z Hitfact Mk II
Jak donosi Army Recognition, pojazd miałby bazować na podwoziu N-WAV (Next Generation Wheeled Armored Armored Vehicle) i być uzbrojony w wieżę Leonardo Hitfact Mk II z armatą kal. 105 lub 120 mm. Warto tutaj wspomnieć, że N-WAV ma długość ponad 9 metrów, masę ok. 35 ton i jest napędzany silnikiem o mocy 700 KM. Serwis zwrócił uwagę, że taki pojazd mógłby być "znaczącym atutem w nowoczesnej wojnie", ponieważ łączy w sobie mobilność oraz siłę ognia.
Wykorzystanie podwozia kołowego pozwala bowiem na uzyskanie znaczących prędkości i większego zasięgu operacyjnego. Dodatkowo daje możliwość szybkiego rozmieszczenia pojazdów i sił zbrojnych, co w praktyce przekłada się na zdolność do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na polu walki. Z kolei zastosowanie Leonardo Hitfact Mk II z armatą kal. 105 lub 120 mm sprawiłoby, że taki pojazd poradziłby sobie z różnymi celami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Army Recognition wspomina o takich celach jak pojazdy opancerzone i czołgi podstawowe, a także o zapewnianiu bezpośredniego wsparcia ogniowego podczas niszczenia umocnionych pozycji. W trakcie wspomnianej prezentacji Hyundai Rotem podzielił się również planami związanymi z potencjalnym eksportem pojazdów, które byłyby produkowane w Polsce. Z zaprezentowanej infografiki wynikało, że głównym nabywcą pojazdów miałaby być Polska, gdzie oczekiwany popyt wynosiłby ok. 1,5 tys. sztuk. Maszyna mogłaby również trafić na Węgry, gdzie zastąpiłaby BTR-80, a także do Bułgarii, Słowenii i ewentualnie do Ukrainy.
Zwróciliśmy się z pytaniem o potencjalną współpracę Polski i Korei Południowej przy tworzeniu pojazdu wsparcia ogniowego 8x8 do firmy Hyundai Rotem, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. MON przekazało nam:
Bardziej szczegółowych informacji dostarczyła PGZ. W przesłanym nam komunikacie zaznaczono: "Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. obecnie nie planuje formalnych rozmów z Hyundai Rotem Company w obszarze opracowania pojazdów bazujących na koreańskim podwoziu 8x8 N-WAV". Jednocześnie podkreślono, że trwają negocjacje w sprawie opracowania Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego 8x8 (NKTO) oraz produkcji 4 prototypów. Toczą się one pomiędzy PGZ-HSW-OBRUM i Agencją Uzbrojenia.
Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że PGZ stawia na długofalowe zaangażowanie polskiego przemysłu w rozwój i produkcję pojazdów wojskowych. Nie wyklucza jednak możliwości pozyskania zagranicznych systemów lub komponentów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski