Hyundai Rotem z propozycją dla Polski? Chodzi o N‑WAV z Hitfact Mk II
21.11.2023 12:38, aktual.: 21.11.2023 13:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Południowokoreańska firma Hyundai Rotem ma oferwać Polsce współpracę przy tworzeniu pojazdu wsparcia ogniowego 8x8, donosi serwis Army Recognition. Według serwisu bazowałby on na N-WAV (Next Generation Wheeled Armored Armored Vehicle) i zostałby uzbrojony w wieżę Leonardo Hitfact MK2. O plany związane z tym pojazdem zapytaliśmy MON oraz Polską Grupę Zbrojeniową.
Hyundai Rotem proponuje Polsce wspólne opracowanie pojazdu wsparcia ogniowego, który byłby połączeniem południowokoreańskiej i włoskiej technologii obronnej, przekazał serwis Army Recognition. Tak wynika z prezentacji, zaprezentowanej przez firmę podczas seulskiej wystawy International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX 2023).
Propozycja N-WAV z Hitfact Mk II
Jak donosi Army Recognition, pojazd miałby bazować na podwoziu N-WAV (Next Generation Wheeled Armored Armored Vehicle) i być uzbrojony w wieżę Leonardo Hitfact Mk II z armatą kal. 105 lub 120 mm. Warto tutaj wspomnieć, że N-WAV ma długość ponad 9 metrów, masę ok. 35 ton i jest napędzany silnikiem o mocy 700 KM. Serwis zwrócił uwagę, że taki pojazd mógłby być "znaczącym atutem w nowoczesnej wojnie", ponieważ łączy w sobie mobilność oraz siłę ognia.
Wykorzystanie podwozia kołowego pozwala bowiem na uzyskanie znaczących prędkości i większego zasięgu operacyjnego. Dodatkowo daje możliwość szybkiego rozmieszczenia pojazdów i sił zbrojnych, co w praktyce przekłada się na zdolność do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na polu walki. Z kolei zastosowanie Leonardo Hitfact Mk II z armatą kal. 105 lub 120 mm sprawiłoby, że taki pojazd poradziłby sobie z różnymi celami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Army Recognition wspomina o takich celach jak pojazdy opancerzone i czołgi podstawowe, a także o zapewnianiu bezpośredniego wsparcia ogniowego podczas niszczenia umocnionych pozycji. W trakcie wspomnianej prezentacji Hyundai Rotem podzielił się również planami związanymi z potencjalnym eksportem pojazdów, które byłyby produkowane w Polsce. Z zaprezentowanej infografiki wynikało, że głównym nabywcą pojazdów miałaby być Polska, gdzie oczekiwany popyt wynosiłby ok. 1,5 tys. sztuk. Maszyna mogłaby również trafić na Węgry, gdzie zastąpiłaby BTR-80, a także do Bułgarii, Słowenii i ewentualnie do Ukrainy.
Zwróciliśmy się z pytaniem o potencjalną współpracę Polski i Korei Południowej przy tworzeniu pojazdu wsparcia ogniowego 8x8 do firmy Hyundai Rotem, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. MON przekazało nam:
Bardziej szczegółowych informacji dostarczyła PGZ. W przesłanym nam komunikacie zaznaczono: "Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. obecnie nie planuje formalnych rozmów z Hyundai Rotem Company w obszarze opracowania pojazdów bazujących na koreańskim podwoziu 8x8 N-WAV". Jednocześnie podkreślono, że trwają negocjacje w sprawie opracowania Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego 8x8 (NKTO) oraz produkcji 4 prototypów. Toczą się one pomiędzy PGZ-HSW-OBRUM i Agencją Uzbrojenia.
Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że PGZ stawia na długofalowe zaangażowanie polskiego przemysłu w rozwój i produkcję pojazdów wojskowych. Nie wyklucza jednak możliwości pozyskania zagranicznych systemów lub komponentów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski