E-mail przyczyną stresu i małej efektywności w pracy

E‑mail przyczyną stresu i małej efektywności w pracy

16.08.2007 14:00, aktualizacja: 16.08.2007 14:10

Naukowcy z dwóch pobliskich uniwersytetów w Glasgow i Paisley swoimi badaniami udowodnili, że poczta elektroniczna stała się poważnym źródłem stresu pracowników korporacji. Ponad jedna trzecia badanych przyznaje się do tego, że odbieranie e-maili jest dla nich bardzo stresujące.

Świadomość tego, że muszą odpowiadać na wszystkie otrzymane listy sprawia, że pracownicy są bardziej nerwowi. 28 % badanych przyznało że dźwięk powiadamiający ich o nowych wiadomościach wywołuje u nich duży stres.

Okazuje się, że poczta elektroniczna może również zmniejszać wydajność pracownika. Po przerwie przeznaczonej na przeczytanie maila trzeba ponownie skupić się na rozpoczętej pracy. W wielu wypadkach jest to trudniejsze niż kontynuowanie pracy bez przerwy.

Co ciekawe, wielu ludzi nie jest nawet świadomych jak często sprawdzają pocztę. Połowa badanych przyznała się, że robi to raz na godzinę, 35% stwierdziło, że co 15 minut. Naukowcy zauważyli, że odpowiedzi nie są jednak zgodne z rzeczywistością. Niektórzy badani odbierali pocztę nawet 30 do 40 razy na godzinę, czyli co najmniej raz na kilka minut.

Uzależnienie od maila nie dotyczy tylko miejsca pracy. Pocztę sprawdzamy w każdym miejscu za pomocą telefonów komórkowych lub laptopów, również na wakacjach.

Według uniwersyteckich badaczy, stres spowodowany pocztą elektroniczną może doprowadzić do znacznego zmniejszenia efektywności pracowników. Naukowcy radzą pracodawcom, aby ci nie wymagali od pracowników natychmiastowego odpowiadania na listy.

_ Współpraca: Klaudia Piwowar _

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)