Dom wyposażony w "skrzydła fotowoltaiczne" będzie produkował prąd

Dom wyposażony w "skrzydła fotowoltaiczne" będzie produkował prąd

Dom wyposażony w "skrzydła fotowoltaiczne" będzie produkował prąd
Źródło zdjęć: © Lech Wojtasik / www.wojtasik.pl
03.04.2012 15:43, aktualizacja: 04.04.2012 08:24

Opracowany przez architektów z Piły (Wielkopolskie) projekt ekologicznego
domu, który sam zaopatruje się w energię, został nagrodzony na tegorocznych Targach Nieruchomości w Cannes - poinformowała PAP we wtorek architekt Ewa Wojtasik-Rocławska.

Pracownia Architektoniczna Lecha Wojtasika z Piły zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Sustainability w konkursie "Future Project Awards 2012", rozpisanym przez angielskie czasopismo architektoniczne Architectural Review. Nagrodę wręczono podczas tegorocznych międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes.

Projekt domu wychodzi naprzeciw zaleceniom Komisji Europejskiej, która chce, aby po roku 2020 standardem budownictwa były domy "plus energetyczne" - czyli domy nie tylko nieuzależnione od dostarczanej z zewnątrz energii, ale wytwarzające jej więcej niż zużywają. Prototyp "skrzydła fotowoltaicznego" został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Dla autorów patentu inspiracją projektu był wywołany wiatrem ruch liści i gałęzi drzewa. Skrzydło poruszane (uchylane) energią wiatru poprzez generatory wytwarza energię elektryczną, jest pokryte ponadto powłoką fotowoltaiczną absorbującą i przetwarzającą energię słoneczną w elektryczną.

"Skrzydło" jest częścią całego systemu energetycznego instalowanego w prefabrykowanych domach. Umieszczone na dachu budynku i przypominające dachówkę ruchome skrzydła fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca i wiatru, pionowe płaszczyzny budynku to kolektory słoneczne, przesuwne drewniane żaluzje chronią budynek przed przegrzaniem a ruchome przesłony izolacyjne chronią przed stratami ciepła. Nowatorsko zaprojektowane prefabrykowane ściany ogrzewają pomieszczenia, pozyskiwana energia przechowywana jest w bateriach i za pośrednictwem podziemnego zbiornika wodnego.

"Projektowane w takim systemie budynki zapewniają mieszkańcom całkowitą niezależność od cen i dostaw tradycyjnych surowców energetycznych, spełniają założenie zero emisji CO2. a prefabrykacja czyni je ekonomicznymi. Wytwarzanie energii w połączeniu z bardzo niskim zapotrzebowaniem domu na energię będzie powodowało uzyskiwanie jej nadwyżek, które będą mogły być sprzedawane lub zużywane np. do napędzania samochodu" - powiedziała PAP Wojtasik-Rocławska.

Projekt "skrzydła fotowoltaicznego" był nominowany do nagrody marszałka wielkopolskiego w tegorocznym konkursie "i-Wielkopolska - Innowacyjni dla Wielkopolski".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (274)