Dom postawiony w trzy godziny - niemożliwe? Zobacz!

Dom postawiony w trzy godziny - niemożliwe? Zobacz!
Źródło zdjęć: © chip.pl

27.07.2015 14:04, aktual.: 27.07.2015 18:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy jako pierwsi na świecie postanowili wykorzystać druk 3D do budowy domów - widzieliśmy już niewielkie osiedla, a niedługo w Dubaju wydrukowany zostanie także pierwszy biurowiec. Podczas gdy w Polsce budowa domu może trwać nawet 12 miesięcy, w Chinach postawienie budynku o dwóch kondygnacjach zajmuje około trzech godzin.

Obraz
© (fot. cnwest)

Widoczny na zdjęciach dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych, dwóch kondygnacjach i dwóch tarasach został postawiony w zaledwie trzy godziny dzięki 22 patentom firmy _ The Zhouda Group _. Koncern nie chce zdradzić nic ponad fakt, że do drukowania materiałów użyto wyłącznie odpadów przemysłowych i rolnych. Dzięki temu, że każde pomieszczenie domu zostało przygotowane oddzielnie, cała konstrukcja jest wysoce odporna na trzęsienia ziemi. Do postawienia domu nie użyto szkodliwych substancji, a jego konstrukcja jest wodo- i ognioodporna.

Na uwadze musimy mieć jednak fakt, że poszczególne elementy konstrukcji zostały wydrukowane wcześniej i proces ten zajął około 10 dni. Trzy godziny trwał sam montaż. Mimo tego, jest to wręcz niesamowity wynik w porównaniu do standardowego procesu budowania domu.

Obraz
© (fot. cnwest)

A jak wygląda kwestia ceny? Zaskakująco dobrze. *Koszt drukowanego domu to około 400-480 dolarów za metr kwadratowy (1500-1800 zł). *Za opisaną w tekście konstrukcję należałoby zapłacić od 8. do 96 tys. dolarów (około 300-361 tys. zł).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Słyszeliście już jak brmzi kosmos?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)