Prosty sposób na mniejsze rachunki za prąd

Prosty sposób na mniejsze rachunki za prąd

Prosty sposób na mniejsze rachunki za prąd
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.11.2011 15:09, aktualizacja: 01.12.2011 13:55

Na polskim rynku pojawiła się nowa listwa zasilająca, dzięki której można zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset kWh energii elektrycznej. Przy obecnych cenach energii pozwala nam zatrzymać w portfelu kwotę blisko 186 zł w ciągu roku.

Acar ECO Plus, to udoskonalona wersja listwy przeciwprzepięciowej Acar Eco, polskiego producenta rozwiązań przeciwprzepięciowych. Zasada działania listwy jest bardzo prosta. Po wyłączeniu głównego odbiornika np. telewizora (podłączonego do gniazda MASTER na listwie), Acar Eco Plus wykrywa spadek poboru energii i automatycznie odłącza zasilanie odbiorników podpiętych do gniazd SLAVE. W momencie gdy odbiornik główny zostanie włączony, w gniazdach SLAVE popłynie prąd by zasilić pozostałe urządzenia.

W nowym modelu listwy Acar Eco Plus pojawiły się dwa niezależne (niesterowane) gniazda umożliwiające podłączenie odbiorników, które wymagają ciągłego zasilania. Dzięki takiemu rozwiązaniu listwa zmniejsza zużycie energii w urządzeniach powiązanych z gniazdem Master, przy jednoczesnym zapewnieniu zasilania w tych urządzeniach, w których przerwy w zasilaniu są niepożądane. Może to być magnetowid, tuner satelitarny, nagrywarka zewnętrzna, radio budzik itp.

Acar Eco Plus to innowacyjne urządzenie w całości wyprodukowane w Polsce, które pozwala na zabezpieczenie przeciwprzepięciowe sześciu urządzeń jednocześnie. Dodatkowo listwę zaopatrzono między innymi w mikroprocesor sterujący, gniazda sieciowe MASTER i SLAVE, dwa gniazda niesterowane oraz bezpiecznik automatyczny. Listwa Acar Eco Plus objęta jest programem ubezpieczenia podłączonego sprzętu do kwoty 1. 000 zł.
Cena detaliczna sugerowana przez producenta wynosi 119 zł

Jak producent wyliczył oszczędności?

Przykład 1.
Do gniazdka MASTER podłączamy telewizor. Do gniazdek SLAVE podłączamy urządzenia towarzyszące, które są używane w tym samym czasie co telewizor (w nawiasach podano pobór mocy w stanie czuwania):

• Tuner DVB-T, na przykład Sony VTX-D800D (8W)
• Odtwarzacz DVD Xenaro GDP-5120 (8W)
• Głośniki aktywne Philips (26W)

Suma poboru mocy wymienionych urządzeń w stanie czuwania wynosi 4. waty, a pobór mocy samej listwy Acar Eco Plus wynosi 1 wat, zatem oszczędność wynosi 42-1=41 watów.
Przykład 2.
Do gniazdka MASTER podłączamy komputer. Do gniazdek SLAVE podłączamy urządzenia towarzyszące, które są używane w tym samym czasie co komputer:

• Drukarka laserowa, na przykład Lexmark E232 (43W)
• Monitor 22 cale (2W)
• Głośniki aktywne Creative (2W)

Suma poboru mocy wymienionych urządzeń w stanie czuwania wynosi 4. watów, odejmujemy od tego pobór mocy samej listwy Acar Eco Plus, zatem oszczędność wynosi 47 - 1 = 46 watów.

Jeżeli używamy telewizora przez 4 godziny dziennie (np. wieczorem po pracy, to przez pozostałe 2. godzin dziennie wymienione urządzenia niepotrzebnie pobierają moc 48 watów. Dzięki zastosowaniu listwy, urządzenia te zostają odłączone od zasilania, gdy system jest nieużywany. Zatem można obliczyć oszczędność energii:

• 4. watów x 20 godz./dziennie x 365 dni w roku = 300 kilowatogodzin

Przyjmujemy średnią cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych 0,6. zł/kWh.

• 35. kWh x 0,62 zł/kWh = 186 zł rocznie (przykładowe obliczenie dla telewizora)

Powyższe przykłady uwzględniają przeciętne zużycie energii przez urządzenia peryferyjne. W indywidualnych przypadkach oszczędność może być większa lub mniejsza.

Zużycie energii przez urządzenia w stanie czuwania podano za stroną niemieckiej fundacji NO ENERGY. Na stronie internetowej fundacji, w zakładce Unglaublich (= trudne do uwierzenia) każdy może znaleźć pobór mocy posiadanych urządzeń i samodzielnie obliczyć możliwe oszczędności we własnym systemie.

SPRAWDŹ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (513)