Amerykański sposób na niższe rachunki za prąd

Amerykański sposób na niższe rachunki za prąd

Amerykański sposób na niższe rachunki za prąd
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.08.2013 12:25
Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Oprogramowanie opracowane na Carnegie Mellon University (USA) pomaga zmniejszyć rachunki za prąd przy pomocy sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków w korzystaniu z energii elektrycznej – informuje New Scientist.

Użytkownicy programu wprowadzają do systemu takie informacje, jak preferowany sposób generowania energii elektrycznej (na przykład w elektrowni węglowej lub wiatrowej), oczekiwane ceny oraz dane z liczników. System zbiera również oferty dostawców energii elektrycznej. Z czasem, kiedy program "nauczy się" naszych preferencji, będzie automatycznie zmieniał usługi oraz umowy, na podstawie których otrzymujemy prąd tak, by zapewnić jak najniższy koszt oraz brak przerw w dostawach energii.

"To zapewnia, że klienci nie będą wykorzystywani przez dostawców prądu dzięki atrakcyjnym cenom na początku umowy, które zwiększają się z czasem, kiedy klienci już nie chcą robić sobie kłopotu i coś zmieniać" - powiedział Prashant Reddy, założyciel i prezes firmy Lumator, która udostępnia nowy program na rynku.

Oprogramowanie ma pozwolić na oszczędności w wysokości od dziesięciu do trzydziestu dolarów na miesiąc. Ponadto Reddy uważa, że może ono także ułatwić przejście z tradycyjnych źródeł energii na odnawialne. Dzięki dokładnemu zebraniu danych o tym, czy klienci wolą energię ze źródeł odnawialnych, analiza popytu na taką energię będzie łatwiejsza. Pozwoli to firmom energetycznym na zorientowanie się w rynku i szersze zastosowanie energii odnawialnej z mniejszym ryzykiem wynikającym z jej wprowadzania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)