Rachunek za prąd - labirynt do przejścia

Rachunek za prąd - labirynt do przejścia

Rachunek za prąd - labirynt do przejścia
Źródło zdjęć: © SXC.hu
20.05.2014 15:14

Rachunki za prąd naszpikowane są cyframi i terminami, których odbiorcy energii często nie rozumieją. W efekcie pomijane są niemal wszystkie rubryki poza jedną: kwota do zapłaty. Warto jednak zagłębić się w fakturę dostarczoną przez sprzedawcę prądu, szczególnie jeśli chcemy zacząć oszczędzać prąd i pieniądze.

Rachunek za prąd uwzględnia nie tylko kwotę jaką zapłacimy za zużytą energię. Jego składowe, to oprócz energii czynnej, opłaty dystrybucyjne i energia bierna. Rozszyfrowanie tych terminów umożliwi analizę i monitorowanie wydatków związanych z energią elektryczną oraz ich ograniczenie.

Energia czynna to ilość prądu jaką zużywamy. Opłata zależy od cennika ustalonego przez sprzedawcę energii elektrycznej oraz ilości zużytego prądu w danym czasie. Do tej pozycji dołączany jest koszt obsługi klienta przez sprzedawcę. Tylko jedna grupa taryfowa – G (dom), podlega kontroli Urzędu Regulacji Energetyki. Pozostałe grupy taryfowe – A B C (biznes) nie podlegają URE od 2007 roku.

- W zasadzie masz tylko dwie możliwości, aby obniżyć rachunek w zakresie opłaty za energię czynną. Możesz oszczędzać na zużyciu energii, zaopatrując się w energooszczędny sprzęt, czy bardziej racjonalnie gospodarować prądem, lub zmienić sprzedawcę energii – mówi Dariusz Krawiec ekspert Energii Dla Firm.

50-60% kwoty, jaką płacimy za prąd, to opłaty dystrybucyjne. Są one naliczane przez lokalnego Operatora Systemów Dystrybucyjnych, właściciela sieci elektroenergetycznej. Część opłat jest obowiązkowa dla wszystkich odbiorców, z tych środków pokrywane są koszty utrzymania i rozwoju sieci przesyłowych. Część opłat to jednak forma kary za nieprzestrzeganie warunków umowy dystrybucyjnej. Na fakturze znajdziemy poniższe pozycje:

- Opłata za ponadumowny pobór mocy, jest naliczana gdy zostanie przekroczona maksymalna wartość mocy, określona przez odbiorcę w momencie podpisywania umowy z dostawcą prądu.
- Składnik zmienny stawki sieciowej to opłata ponoszona w związku z kosztami przesyłu energii przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego
- Składnik stały stawki sieciowej to koszt utrzymania sieci elektroenergetycznej z wydatkami na rozwój i modernizację sieci
- Opłata jakościowa – kwota płacona na rzecz utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego
- Opłata przejściowa – ponoszona na rzecz producentów energii za likwidację długoterminowych kontraktów
- Opłata abonamentowa – koszt obsługi klienta, jej wysokość zależy od wybranej grupy taryfowej i okresu rozliczeniowego
- Opłata za energię bierną – naliczana kiedy przekroczony zostanie współczynnik mocy tg(fi)

Energia bierna – te opłaty dzielimy w zależności od rodzaju energii biernej, na opłatę za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej oraz opłatę za energię bierną pojemnościową. W pierwszym przypadku opłata jest naliczana w zależności od wielkości przekroczenia współczynnika tg(fi), opłata za energię bierną pojemnościową zależy od ilości wprowadzanej do sieci ilości energii biernej (megawatogodziny).

- Energia bierna nie jest przetwarzana na pracę urządzeń, przepływa bezużytecznie pomiędzy źródłem, a odbiornikiem, jednak pobierana w nadmiarze obniża parametry sieci przesyłowych, przez co następują straty mocy –. wyjaśnia Dariusz Krawiec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)