Czy MSWiA jest podsłuchiwane?!

Czy MSWiA jest podsłuchiwane?!

Czy MSWiA jest podsłuchiwane?!
Źródło zdjęć: © WP.PL
19.09.2011 15:24, aktualizacja: 20.09.2011 12:49

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostało w prezencie od firmy Huawei sprzęt służący do przeprowadzania wideokonferencji. Podejrzenia budzi nie tylko ta nietypowa darowizna, lecz również wypieranie się resortu przyjęcia jej i świadomość tego, do kogo należy chiński producent gadżetów elektronicznych.

Dziennik Gazeta Prawna donosi o próbie ukrycia przed opinią publiczną faktu przyjęcia przez MSWiA sprzętu. "DGP" udało się ustalić, że wszystkie gadżety trafiły do jednej z najważniejszych komórek, którą jest Centrum Projektów Informatycznych. Jego pracownicy twierdzą, że od dwóch miesięcy testują sprzęt.

Urzędnik resortu opisał dziennikowi sposób, w jaki sprzęt trafił do CPI:

"Pod budynek przyjechała ciężarówka i koledzy zaczęli ją rozładowywać. Wnosili sprzęt elektroniczny i biurowy. Zszokowany byłem, że ktoś jest tak szczodry, ale jeszcze bardziej, że przyjmujemy to bez żadnych wątpliwości."

Wymaganej przez prawo umowy dotąd jednak nie sporządzono. To, w świetle podejrzeń o coś o wiele gorszego od bezmyślnego przyjęcia fantów, wydaje się być najmniejszym problemem.

"Chorą sytuacją" nazywa przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki przyjęcie sprzętu, zamiast tradycyjnego kupienia go. Mówi, że resort stać nie na takie cacka. Dziennik Gazeta Prawna pisze również o zaniepokojeniu, jakie wyraziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z powodu przyjęcia sprzętu nieprzetestowanego pod kątem istnienia podsłuchów - zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. To właśnie w ABW tworzy się nowe tożsamości dla pracujących pod przykryciem oficerów służb specjalnych.

Można by machnąć na całą sprawę ręką, sprzęt oddać, a osobę która go przyjęła ukarać. Cały bajer polega na tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dostawca rozwiązań wideokonferencyjnych jest kontrolowany przez chińskie państwo - jedno z najczęściej oskarżanych o cyberterroryzm mocarstw.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)