NIK sprawdzi, czy twój internet jest bezpieczny

NIK sprawdzi, czy twój internet jest bezpieczny
Źródło zdjęć: © chip.pl

18.06.2014 08:37, aktual.: 18.06.2014 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezpieczeństwo Polski w cyberprzestrzeni jest obecnie na dramatycznie niskim poziomie - twierdzą eksperci, zgromadzeni w NIK podczas debaty poświęconej temu zagadnieniu. Państwo musi jak najszybciej zająć się regulowaniem tego obszaru, by skutecznie zapobiegać oszustwom i szpiegostwu w sieci.

Zdaniem ekspertów wiele problemów Polski powiązanych jest z dynamiką nadrabiania przez nasz kraj zaległości cywilizacyjnych. Tak jest właśnie w przypadku bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. - Obywatel, który robi zakupy w Internecie oczekuje od państwa, że zapewni mu ochronę. Tymczasem w Polsce są dziś w tym temacie białe plamy. Jest miejsce na oszustwa i działalność szpiegowską, także ze strony korporacji - uważa przedstawiciel MON. I dodaje, że państwo musi jak najszybciej zacząć organizować działania wokół cyberprzestrzeni, by skutecznie zapobiegać takim przypadkom.

Dlatego NIK chce sprawdzić, czy istnieje spójny system działania organów administracji państwowej dotyczący monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. - Warto odpowiedzieć sobie dziś na pytanie: Czy budujemy w Polsce sensowny system i czy mamy na niego zabezpieczone środki? - mówi Marek Bieńkowski, dyr. Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.

Kontrolerzy wejdą m.in. do ministerstw: Administracji i Cyfryzacji, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych. Pojawią się także w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i Komendzie Głównej Policji. NIK zbada aktywność tych instytucji od 2008 r., ale najmocniej przyjrzy się ostatnim dwóm latom.

Eksperci byli zgodni, że zapewnienie Polsce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni wymaga współpracy państwa z prywatnymi firmami, które dysponują koniecznymi dla tego celu zasobami. To one kontrolują cyberprzestrzeń. Czego możemy w tej sytuacji wymagać od publicznych instytucji? - Może przynajmniej tego, by wdrożyły podstawowy dziś dokument, czyli Politykę Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Marek Bieńkowski. I dodaje, że jeśli tego dokumentu nie jest w stanie od roku wdrożyć administracja państwowa - a takie sygnały docierają do Izby - to trudno oczekiwać, że zastosują się do niego podmioty prywatne.

Także prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreślił potrzebę współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polski między stroną publiczną a prywatną. - Zdajemy sobie też sprawę, że wielkimi krokami zbliża się dyrektywa UE dotycząca bezpieczeństwa w sieci. W jej konsekwencji trzeba będzie zmienić część przepisów, a wiele nowych przyjąć. To dobry moment, żeby sprawdzić, na jakim etapie przygotowań do tej wielkiej zmiany jest nasz kraj. I również temu będzie służyła nasza kontrola.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ukryte ostrzeżenie od twórców TrueCrypt?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)