Czy Facebook publikuje numery telefonów naszych znajomych?

Czy Facebook publikuje numery telefonów naszych znajomych?

Czy Facebook publikuje numery telefonów naszych znajomych?
12.08.2011 12:30, aktualizacja: 17.08.2011 13:23

Kaspersky Lab Polska poinformował o pojawieniu się informacji na Fecebooku, z której może wynikać, że ten najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie gromadzi i publikuje numery telefonów naszych znajomych, nawet bez naszej zgody.

Coraz częściej na tablicach użytkowników Facebooka pojawia się anglojęzyczny tekst sugerujący, że portal ten bez naszej wiedzy pobiera numery telefonów z naszych komórek i dodaje je do własnych baz danych.

Jednak to, co na pierwszy rzut oka może się wydawać kolejną inwazją na naszą prywatność i cichym gromadzeniem danych, można bardzo łatwo wytłumaczyć. Jeżeli zainstalowaliśmy mobilną aplikację Facebooka na swoich smartfonach i zgodziliśmy się na synchronizację kontaktów w telefonie z tymi z konta na Facebooku, dwie książki telefoniczne po prostu się połączyły.

Obraz
© Aplikacja Facebook na platformę Android (fot. wp.pl / J.B.)

Dobra wiadomość jest taka, że tylko my widzimy numery naszych znajomych. Jednak, niektórym z nas może nie spodobać się to, że widzi je Facebook i dotyczy to także numerów telefonów osób, które nie posiadają konta w tym serwisie społecznościowym.

Wygląda jednak na to, że jest jeszcze jeden problem –. nawet jeżeli odmówiliśmy synchronizacji numerów z Facebookiem, a nasi znajomi zgodzili się na nią, wówczas Facebook posiada informacje o numerach naszych telefonów, mimo że w żadnym momencie nie wyrażaliśmy na to zgody.
Aby usunąć numery telefonów znajomych z konta na Facebooku, wystarczy kliknąć "Konto" w prawej górnej części okna Facebooka, wybrać polecenie "Edytuj znajomych", w lewej części okna kliknąć "Kontakty" i usunąć numery. Niestety nie ma łatwego sposobu na przekonanie wszystkich naszych znajomych, by nie dzielili się numerami telefonów z Facebookiem. Aby numery telefonów nie zostały ponownie zaimportowane, należy upewnić się, że funkcja synchronizacji kontaktów została wyłączona w aplikacji mobilnej Facebooka. Warto zwrócić uwagę na to, że w sekcji „Kontakty”. wyświetlane są także numery telefonów naszych znajomych, którzy udostępnili je na swoich facebookowych tablicach. Numerów tych nie da się usunąć bez całkowitego skasowania znajomych z listy.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)