Czy Facebook powoduje u ciebie depresję?

Czy Facebook powoduje u ciebie depresję?

Czy Facebook powoduje u ciebie depresję?
Źródło zdjęć: © mkhmarketing / flickr.com / CC
24.07.2013 15:30

Przeprowadzono już kilka badań naukowych, z których wynika, że Facebook może wywołać u wielu osób depresję. Nie z powodu dziwnych wpisów na Ścianie czy nadmiaru reklam, a poprzez obniżenie samooceny.

Naukowcy z Carnegie Mellon, a także z kilku innych uniwersytetów ustalili, że oglądanie zdjęć innych osób, zwłaszcza jak się dobrze bawią, są na wakacjach i pokazują jak są szczęśliwi, może wpłynąć na obniżenie samooceny, a nawet wywołać depresję.

Jessica Winter ze Slate Magazine wywnioskowała więc, że skoro tak jest z Facebookiem, na którym zdjęcia to tylko jedna z dziesiątek możliwych opcji, to musi tak być również z Instagramem, na którym przeglądanie zdjęć to wszystko, co robisz.

- _ Dostajesz więcej świadomych i podświadomych przekazów na temat szczęścia, zamożności i powodzenia innych ludzi ze zdjęć, a nie ze statusów tekstowych. Zdjęcie może w sposób bardzo intensywny prowokować chęć społecznego porównania się do jego autora, a co za tym idzie, wywołać poczucie niższości. Nie zazdrościsz historii z newsa _ – podpiera tę teorię Hanna Krasnova z uniwersytetu Humboldta w Berlinie. – _ Jeżeli widzisz piękne zdjęcia twojego przyjaciela na Instagramie, to jedyną metodą na pociechę jest umieszczenie jeszcze lepszych zdjęć. Tak nakręca się spirala zazdrości. Autopromocja prowokuje do jeszcze większej autopromocji, a świat w mediach społecznościowych coraz bardziej odbiega od rzeczywistości _ –. dodaje.

Innymi słowy, warto czasem odpuścić sobie „lansowanie”. się na portalach społecznościowych i udawanie kogoś, kim nie jesteś. Nie prowadzi to do niczego dobrego.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Bill Gates wróci, żeby ratować Microsoft?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)