Cyfrowy sygnał DAB+ wchodzi do Polski

Cyfrowy sygnał DAB+ wchodzi do Polski

Cyfrowy sygnał DAB+ wchodzi do Polski
Źródło zdjęć: © Stuff
25.09.2014 11:37, aktualizacja: 25.09.2014 12:21

W dzisiejszych czasach trudno jest spędzić dzień bez radia. Choć ten środek przekazu nie jest tak popularny jak kiedyś i prawdopodobnie już nigdy nie nawiąże bezpośredniej walki z telewizją, to nieustannie jest rozwijany i unowocześniany. W świecie radiowym największą nowinką ostatnich lat jest standard DAB+, który od niedawna jest dostępny na terenie Polski. Zastanawiacie się czym jest DAB+ i jak różni się od standardowych transmisji?

DAB+ jest nowoczesnym formatem nadawania oraz kodowania dźwięku, umożliwiającym zarówno emisję cyfrową audio, jak i dostęp do szeregu innych dodatkowych usług. Wśród najciekawszych z nich znajdują się te, dzięki którym możliwa jest wymiana m.in. opisów utworów, obrazów (w tym zdjęć wykonawców i okładek albumów) czy nawet wykorzystywanych przez nawigacje samochodowe informacji dotyczących natężenia ruchu drogowego.

W ramach prób spopularyzowania nowej technologii, niedawno do sklepów trafił sprzęt w pełni wykorzystujący jej możliwości. W efekcie dostępne w sprzedaży odbiorniki DAB+ możemy podzielić na cztery różne kategorie: kieszonkowe, mobilno-stacjonarne, dodatki do większych urządzeń Hi-Fi oraz modele premium.

Obraz
© (fot. Stuff)

Sprzęty kieszonkowe są oczywiście najmniejszymi ze wcześniej wspomnianych - tak naprawdę ich rozmiar można porównać do odtwarzaczy mp3. W ramach zdolności oferują pełne wsparcie dla standardu DAB+ oraz FM i ok. 6 godzin pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Ich ceny zaś wahają się między 190 a 330 zł.

Drugie, czyli mobilno-stacjonarne, pod kątem wzornictwa przypominają tradycyjne odbiorniki radiowe. Naturalnie, wyposażono je w rozwiązania godne sprzętu nowej generacji. W efekcie możemy dzięki nim odbierać fale nadawane zarówno w starzejącym się, tradycyjnym formacie FM, jak i DAB+. Ponadto oferują one wbudowane akumulatory umożliwiające ok. 1. godzin pracy bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Odbiorniki mobilno-stacjonarne dostępne są w przedziale cenowym od 139 do 199 zł.

Obraz
© (fot. Stuff)

Dodatkami do pełnosprawnych zestawów Hi-Fi są urządzenia umożliwiające uzupełnienie zdolności domowych odbiorników o współpracę z omawianym standardem. Modele te oferują ekrany LCD, na których wyświetlane są informacje dotyczące odtwarzanego utworu oraz aktualnej daty, godziny i stacji radiowej. Ponadto mogą pełnić funkcję stacji do strumieniowania muzyki z innych urządzeń poprzez technologię Bluetooth. Cena sprzętu tego rodzaju? Od 25. do 330 zł.

Obraz
© (fot. Stuff)

Czas więc na krótkie omówienie oferty modeli premium. Mowa oczywiście o odbiornikach z najwyższego segmentu cenowego, które są zarówno funkcjonalne, jak i eleganckie. Jakich więc zdolności możemy się po nich spodziewać? M.in. wbudowanego Wi-Fi oraz Bluetooth (do odbioru oraz odtwarzania sygnału pochodzącego z internetowych stacji radiowych oraz usług do strumieniowania muzyki), wysokiej jakości wyświetlaczy LCD oraz sterowania poprzez aplikacje dostępne na systemy Android i iOS. Jak wcześniej wspomnieliśmy są to najdroższe urządzenia wspierające technologię DAB+, co oznacza, że ich cena rynkowa zaczyna się od 75. zł.

Źródło artykułu:Stuff
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)