Głośnik dla melomana. Przenośne modele za niewielkie pieniądze
W domu, podróży, na spotkaniu ze znajomymi czy wypadzie poza dom – wszędzie warto umilić sobie czas dobrą muzyką. Smartfonowe głośniki nie zawsze dają radę, dlatego lepiej postawić na urządzenie, które wzmocni sygnał przesyłanego dźwięku.
30.10.2019 | aktual.: 30.10.2019 16:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Postaw na głośnik przenośny. Bezprzewodowe urządzenie z wydajnym akumulatorem kosztuje naprawdę niewiele. Jednocześnie emituje dźwięk dobrej jakości, którego nie powstydziłyby się większe sprzęty.
Nie tylko do smartfona
To oczywiste, że głośnik przenośny zrobi największą furorę wśród posiadaczy smartfonów. Producenci telefonów stawiają przede wszystkim na coraz większe i wytrzymalsze ekrany, bardziej przyjazny system operacyjny oraz dobrej jakości aparat. Niestety, wszystkie usprawnienia zdają się omijać głośniki, które wciąż mogą pozostawiać wiele do życzenia.
Urządzenia bezprzewodowe sprawdzą się równie dobrze po sparowaniu z tabletem czy laptopem. Jeśli dużo podróżujesz i nie chcesz zabierać ze sobą mnóstwa sprzętu, który przyda się tylko przy okazji, warto sięgnąć po głośnik przenośny. Umożliwi ci słuchanie muzyki bądź oglądanie filmu bez konieczności sięgania po słuchawki. Głośnik równie dobrze sprawdzi się w połączeniu z komputerem stacjonarnym. Przyda się szczególnie wtedy, gdy stawiasz na sprzęt bezprzewodowy i chcesz uniknąć plątaniny kabli.
Bezprzewodowa transmisja
Na rynku znajdziemy urządzenia, które obsługują zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi. Oba rodzaje łączności mają swoje wady i zalety. Jeśli potrzebujesz głośnika do użytku domowego, możesz zainwestować w urządzenie oferujące połączenie internetowe. Ma zdecydowanie większy zasięg niż Bluetooth i umożliwi ci połączenie nie tylko ze smartfonem, ale właściwie każdym urządzeniem z dostępem do sieci. W ten sposób możesz korzystać z głośnika bez konieczności noszenia przy sobie telefonu. Z drugiej strony głośniki Bluetooth najlepiej sprawdzą się tam, gdzie nie masz dostępu do Wi-Fi – w terenie bądź podczas wyjazdów. Połączenie jest niezawodne, nie musisz obawiać się, że "zgubisz" sygnał po jakimś czasie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Najważniejszym wyznacznikiem, który pomoże podjąć decyzję o zakupie, jest moc urządzenia. Im będzie większa, tym głośniej będą działać głośniki. Przeważnie w przypadku sprzętów mobilnych moc waha się od 10 do 20 W, choć bez problemu można znaleźć sprzęt, który oferuje nieco więcej. Przykładowo głośnik mobilny Harman Kardon Citation 100 ma moc 50 W, a dodatkowo wyposażono go w nowoczesne funkcje, takie jak współpraca z systemem MultiRoom oraz Asystentem Google. To sprawia, że możesz sterować urządzeniem za pośrednictwem głosu. Pamiętaj, że większa moc oznacza jednak znacznie większe zapotrzebowanie na energię. Jeśli więc wybierzesz sprzęt o zbyt małym akumulatorze, możesz się rozczarować.
Zwróć również uwagę na to, czy sprzęt jest odporny na udzkodzenia mechaniczne i zalanie. Przykładowo model Tronsmart Element T6 Plus ma klasę wodoodporności IPX6, co całkowicie chroni głośnik przed strumieniem wody płynącej z różnych kierunków. Miej jednak na uwadze, że żaden sprzęt nie jest w pełni wodoodporny. W razie długotrwałego zanurzenia na głębokości poniżej 1 m może dojść do uszkodzenia wrażliwych elementów głośnika i pogorszenia jakości dźwięku.