Bilety na PKP wreszcie kupisz przez komórkę! Aplikacja Bilkom

Bilety na PKP wreszcie kupisz przez komórkę! Aplikacja Bilkom
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.07.2012 15:05, aktual.: 09.08.2013 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 24 lipca można już kupować bilety kolejowe korzystając z telefonu komórkowego. Spółka TK Telekom wraz z PKP Intercity zaprojektowała i wdrożyła pierwszy w Polsce w pełni mobilny system zakupu biletów kolejowych objętych rezerwacją miejsca. W chwili obecnej możliwe jest jednak rezerwowanie biletów wyłącznie na pociągi najwyższych kategorii jak InterCity i Express – łącznie około 60 pociągów. Bilet można kupić wszędzie do 15 minut przed odjazdem pociągu. Wadą rozwiązania jest konieczność posiadania karty kredytowej lub karty płatniczej z opcją płatności internetowych.

*Od teraz można już kupować bilety kolejowe korzystając z telefonu komórkowego. Spółka TK Telekom wraz z PKP Intercity zaprojektowała i wdrożyła pierwszy w Polsce w pełni mobilny system zakupu biletów kolejowych objętych rezerwacją miejsca. W chwili obecnej możliwe jest jednak rezerwowanie biletów wyłącznie na pociągi najwyższych kategorii jak InterCity i Express – łącznie około 60 pociągów. Bilet można kupić wszędzie do 15 minut przed odjazdem pociągu. Wadą rozwiązania jest konieczność posiadania karty kredytowej lub karty płatniczej z opcją płatności internetowych. *

Aplikacja Bilkom pomoże także zaplanować podróż, kupić bilet i okazać go do kontroli na ekranie telefonu. Do skorzystania z aplikacji wymagana jest jednorazowa rejestracja, a każdy następny zakup biletu zajmie tylko chwilę. Oprócz tego, Bilkom pozwala sprawdzić odjazdy oraz przyjazdy pociągów z dowolnej stacji w Polsce, aktualne położenie pociągu (wraz z ewentualnymi utrudnieniami) , pomoże dotrzeć do dowolnego przystanku kolejowego bez znajomości jego lokalizacji. Aplikacja oblicza czas potrzebny na dotarcie na dworzec, uwzględniając sposób poruszania się (pieszo, rowerem, samochodem).

Korzystanie z Bilkom jest bezpłatne, a kupowane za jego pomocą bilety nie różnią się ceną od tych nabywanych w kasie. Obecnie w systemie Bilkom dostępne są bilety na pociągi EIC oraz Ex spółki Intercity SA. W kolejnym etapie wdrażania projektu będzie możliwy zakup biletów na inne pociągi. Należy jednak pamiętać o kosztach połączenia z internetem.

Aplikacja jest dostępna w trzech wersjach systemowych: Android, Windows Phone oraz dwie wersje iOS (na iPhone’a i iPada).

Jak kupić bilet?

  1. Podczas rejestracji na stronie bilkom.pl należy wprowadzić dane podróżnego. System może zachować informacje, więc nie trzeba pamiętać numeru karty ani przechowywać listy haseł jednorazowych, tokenów itd. Istnieje oczywiście możliwość jednorazowego użycia karty, bez jej zapamiętywania. Dane o transakcjach są dostępne tylko dla klienta i operatora płatności obsługującego system.
  1. Za pomocą aplikacji w telefonie lub korzystając ze strony mobilnej https://m.bilkom.pl, po wybraniu dogodnego połączenia, należy kliknąć opcję „Kup bilet”.
  1. Po zalogowaniu się i wybraniu odpowiednich opcji (klasa, rodzaj zniżki), przechodzimy do systemu płatności.
  1. Po dokonaniu płatności - bilet w postaci MMS, dotrze na telefon komórkowy.
  1. Podczas kontroli biletów należy pokazać bilet w postaci kodu 2D w telefonie. Biletu nie trzeba drukować. Rozładowany telefon komórkowy nie będzie problemem, gdyż bilet dostępny jest on-line na dowolnym urządzeniu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także