Zmiany na dworcach PKP. Pokazali projekt. Jest świetny

Zmiany na dworcach PKP. Pokazali projekt. Jest świetny

Zmiany na dworcach PKP. Pokazali projekt. Jest świetny
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Adam Bednarek
14.05.2019 07:21, aktualizacja: 14.05.2019 13:07

PKP zapowiada budowę nowych dworców. Mają być funkcjonalne, ekologiczne i dostosowane do nowoczesnych potrzeb pasażerów. Teraz zobaczyliśmy, na czym polega ich innowacyjność.

Nowoczesne dworce powstaną nie w Warszawie czy Krakowie. Już wcześniej zapowiedziano, że w ramach projektu Innowacyjne Dworce Systemowe nowoczesne budynki zbudowane zostaną w takich miejscowościach jak Chałupy (woj. pomorskie), Biskupice Wielkopolskie, Pobiedziska Letnisko (woj. wielkopolskie), Janikowo (woj. kujawsko-pomorskie), Rogów (woj. łódzkie), Chrzęsne, Dobczyn, Ząbki (woj. mazowieckie), Czarna Tarnowska (woj. podkarpackie), Sterkowiec (woj. małopolskie), Kanie, Kraśnik, Sadurki, Świdnik Miasto (woj. lubelskie).

Nowe dworce mają być ekologiczne, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania znacznie zmniejszające koszty eksploatacji. Teraz zobaczyliśmy, na czym dokładnie polegać będą nowatorskie pomysły.

PKP pokazało grafikę na swoim twitterowym profilu. I tak woda deszczowa wykorzystywana będzie do spłukiwania toalety. Na dachach zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Budynki będą ogrzewane za pomocą pomp ciepła.

Nowe dworce będą parterowe. Nie zabraknie też dostępu do WiFi czy miejsc parkingowych dla rowerów. Jak zapowiadało wcześniej PKP, dworce w ramach projektu IDS mają zastąpić stare, niedostosowane do współczesnych standardów budynki.

IDS-y mają być nowoczesne, ale przy tym tanie w utrzymaniu. Właśnie za sprawą zastosowania ekologicznych rozwiązań.

- Budynki te będą nie tylko przyjazne środowisku, ale i znacznie tańsze w utrzymaniu od dotychczasowych obiektów. Warto zaznaczyć, że czas realizacji inwestycji związany z budową takich dworców jest o kilkanaście tygodni krótszy niż w przypadku standardowej modernizacji. Niższy jest również koszt – zapowiadał Piotr Ciżkowicz, były członek Zarządu PKP S.A (obecnie nie jest już związany z PKP) - Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa komfortu pasażerów. Podróżni będą mieli do dyspozycji nowoczesne i przyjazne obiekty – dodawał.

W Polsce modernizuje się nie tylko dworce, ale też pociągi. Niedawno potwierdzono, że polskie pociągi przyspieszą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)