Psychoterapia przez komórkę

Strona głównaPsychoterapia przez komórkę
19.11.2008 20:56
Psychoterapia przez komórkę

W Japonii problem depresji w społeczeństwie wciąż narasta. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, pewien japoński profesor ogłosił otwarcie pierwszej na świecie sieciowej usługi psychoterapeutycznej, z której można korzystać za pomocą telefonu komórkowego.

Ten interaktywny serwis oferuje sesje terapeutyczne, które określają poziom depresji badanego, poprzez zadawanie pytań na temat tego jak dana osoba spała, jadła, czy stwierdziła wahania wagi ciała i jak przedstawia się jej samopoczucie. Dzięki komórkom z dostępem do Internetu można w łatwy sposób korzystać z tej usługi. Autor projektu, profesor Yutaka Ohno, twierdzi, że serwis ma stanowić system prewencyjny przeciw depresji, a nie zastępować prawdziwą psychoterapię. Serwis oferuje także usługi, które mają poprawić humor "badanej" osoby i pozwolić jej się zrelaksować.

Od ponad dekady Japonia zmaga się z problemem depresji w społeczeństwie, ale psychoterapia wciąż jest tam dziedziną stosunkowo młodą. Ponad 900 tysięcy Japończyków skorzystało z pomocy lekarskiej z powodu depresji, ale ocenia się, że liczba cierpiących na tą przypadłość jest znacznie większa. Japonia jest jednym z krajów, w których notuje się najwięcej samobójstw. Tylko w 2007 roku życie odebrało tam sobie 30 tysięcy osób.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)