Bezprzewodowe przesyłanie danych wyprzedziło ruch głosowy

Bezprzewodowe przesyłanie danych wyprzedziło ruch głosowy

Bezprzewodowe przesyłanie danych wyprzedziło ruch głosowy
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
09.04.2010 13:02, aktualizacja: 09.04.2010 13:28

Firma Ericsson poinformowała, że w grudniu 2009 roku ruch związany z bezprzewodowym przesyłaniem danych był większy w skali globalnej niż ruch związany z przesyłaniem głosu. Wynika to z pomiarów firmy Ericsson przeprowadzonych w działających sieciach we wszystkich regionach świata.

Około 400 milionów abonentów bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej generuje większy ruch, niż ruch głosowy generowany przez 4,6 miliarda abonentów telefonii komórkowej na całym świecie.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Pomiary Ericssona wykazały, że globalny ruch danych wzrastał w ostatnich dwóch latach o 280% rocznie. Według prognoz będzie on się podwajał w każdym z następnych pięciu lat. Zrównanie ruchu danych i głosu nastąpiło na poziomie około 140 tys. TB miesięcznie.

Pomiary Ericssona przeprowadzone w tym samym okresie wykazały, że ruch w sieciach 3G przekroczył ruch w sieciach 2G. Znaczna część bezprzewodowego ruchu danych jest związana z korzystaniem z urządzeń mobilnych dających dostęp do serwisów społecznościowych oraz z komputerów PC umożliwiających bezprzewodową łączność szerokopasmową.

Przykładowo ponad 200 operatorów sieci komórkowych w 60 krajach wdraża i promuje produkty związane z serwisem Facebook, a przeszło 100 milionów użytkowników korzysta z dostępu do Facebooka przez swoje urządzenia mobilne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)