Apple walczy o prywatność właścicieli iPhone'ów. Jest precedensowy wyrok

Apple walczy o prywatność właścicieli iPhone'ów. Jest precedensowy wyrok

Apple walczy o prywatność właścicieli iPhone'ów. Jest precedensowy wyrok
Źródło zdjęć: © Norebbo
01.03.2016 06:24, aktualizacja: 01.03.2016 06:39

Sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku orzekł 29 lutego br, że Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić Apple'a do odblokowania telefonu iPhone, w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych. Decyzja może pomóc firmie w walce o zachowanie prywatności swoich klientów.

Sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku orzekł 2. lutego br, że Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić Apple'a do odblokowania telefonu iPhone, w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych. Decyzja może pomóc firmie w walce o zachowanie prywatności swoich klientów.

Sędzia James Orenstein wydał to orzeczenie w rutynowej sprawie przeciwko handlarzowi narkotyków. Orzekł on, że Apple nie jest zobowiązany do pomagania organom federalnym wbrew swej woli i zwrócił uwagę, że Kongres USA nie uchwalił dotąd ustawy zezwalającej na takie postępowanie.

Orzeczenie nowojorskiego sędziego stanowi istotne wsparcie dla Apple'a. Firma odwołuje się właśnie od decyzji sędziego Sheri Pyma z Kalifornii, nakazującej opracowanie programu umożliwiającego agentom FBI zbadanie zawartości iPhone'a 5C, który należał do Syeda Farooka, jednego z zamachowców odpowiedzialnych za masakrę z 2 grudnia ub. r. w San Bernardino. Zginęło wówczas 1. osób, a władze uważają, że atak, którego Farook dokonał razem z żoną, był przynajmniej częściowo inspirowany przez tzw. Państwo Islamskie.
Prokurator generalna USA Loretta Lynch wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Apple jednak zastosuje się do nakazu sędziego Pyma.

Sprzeciw Apple'a wywołał ogólnonarodową dyskusję na temat prawa do prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Firma, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim Cupertino, argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone'a naruszy istniejące zaufanie między nią i jej klientami oraz spowoduje uszczerbek dla jej wizerunku.

Telefony iPhone zabezpieczane są specjalnym kodem, znanym tylko właścicielowi. Dodatkowo nowsze modele rozpoznają odcisk palca właściciela, który jest niezbędny do ich uruchomienia. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie telefonu. FBI chce, aby Apple opracował oprogramowanie umożliwiające obejście tych zabezpieczeń.

udm

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)