Apple w ogniu krytyki za nowatorskie pomysły

Apple w ogniu krytyki za nowatorskie pomysły

Apple w ogniu krytyki za nowatorskie pomysły
Źródło zdjęć: © Apple
25.08.2010 11:03, aktualizacja: 25.08.2010 11:13

Organizacja obywatelska Electronic Frontier Foundation (EFF) ostrzega przed konsekwencjami wynikającymi z zastosowania technologii zabezpieczania urządzeń elektronicznych, którą chce opatentować koncern Apple

We wniosku patentowym firma opisuje metodę identyfikowania nieuprawnionych użytkowników sprzętu na podstawie różnych danych. Zdaniem EFF metoda ta wykracza daleko poza deklarowane ramy stosowania. "Apple chce wiedzieć, gdzie właśnie jesteś, co robisz albo mówisz, a nawet z jaką prędkością bije twoje serce" - stwierdza prawniczka EFF Julie Samuels. Takie pomysły "budzą grozę" i wiążą się z poważnymi ingerencjami w sferę prywatności.

Obraz
© (fot. Apple)

Wniosek patentowy przedstawia różne sposoby automatycznego rozpoznawania nieuprawnionego użytkowania urządzenia na podstawie podejrzanych zachowań - takich, jakie mają miejsce przy jailbreakingu albo podczas manipulacji z kartą SIM. Poza tym system wykorzystuje dane o lokalizacji, rozpoznawanie głosu albo analizę pulsu; jeśli stwierdzi, że ma do czynienia z nieuprawnionym użytkownikiem, urządzenie może przekazywać na serwer informacje o miejscu pobytu oraz zdjęcia otoczenia i jednocześnie usuwać z pamięci ważne osobiste dane np. informacje o kartach kredytowych). Ostatecznie da się także ograniczyć funkcjonalność sprzętu.

W efekcie Apple byłby w stanie m.in. "identyfikować i karać użytkowników" korzystających z jailbreakingu "albo też w jakiś inny sposób majstrujących przy urządzeniach" - utrzymuje Samuels. Wniosek patentowy pokazuje, na ile koncern chce szpiegować klientów i kontrolować to, w jaki sposób używają własnego sprzętu i nie da się wykluczyć, że będzie to robić. Próba wprowadzenia takiego mechanizmu nie jest niczym innym niż "planem działań w zakresie nadzorowania użytkownika". A tymczasem już w przeszłości przypadek rootkita wprowadzonego do obiegu przez Sony BMG pokazał, że szpiegowanie źle się kończy. Firma Apple powinna odłożyć takie pomysły ad acta, zanim odbiją się one negatywnie na niej i na klientach - uważa EFF.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)