Apple otwiera iPhona

Apple otwiera iPhona

Apple otwiera iPhona
22.10.2007 10:43, aktualizacja: 22.10.2007 11:13

Steve Jobs zapowiedział, że zewnętrzne firmy uzyskają możliwość tworzenia aplikacji dla iPhona. Oznacza to zmianę restrykcyjnej polityki, która wzbudzała głośny sprzeciw programistów i konsumentów.

Steve Jobs, dyrektor generalny Apple, zapowiedział, że zewnętrzne firmy uzyskają możliwość tworzenia aplikacji dla iPhona. Oznacza to zmianę restrykcyjnej polityki, która wzbudzała głośny sprzeciw programistów i konsumentów, prowadząc nawet do procesów sądowych.

Specjalny zestaw dla programistów, służący do tworzenia aplikacji dla iPhone, Apple wprowadzi dopiero w lutym. Jak twierdzi Steve Jobs, inżynierowie firmy pracują nad tym, aby nie narazić iPhona na pojawienie się szkodliwych programów.

_ Wynagrodzeniem za kilka dodatkowych miesięcy czekania, będą znakomite zewnętrzne aplikacje dla iPhone. Jako najbardziej zaawansowany telefon świata, nasz produkt byłby z pewnością narażony na działalność hackerów _, dodaje szef Apple.

Decyzja jednak nie oznacza otwarcia produktu dla wszystkich sieci komórkowych. W USA Apple współpracuje wyłącznie z siecią AT&T i skutecznie blokuje dostęp do popularnego gadżetu innym firmom. Jednak programiści chcący dotychczas tworzyć aplikacje dla telefonu nie mieli takiej możliwości. Podobne restrykcje uważane były za niepotrzebne blokowanie rozwoju technologii.

Powstające aplikacje będą wymagały cyfrowej autoryzacji, która pozwoli zindentyfikować twórcę programu. Choć telefon Apple nie będzie w pełni dostępny dla programistów, jest to zapewne krok we właściwą stronę.

Inną związaną z tym telefonem informacja jest, że francuski Orange rozpoczyna w przyszłym miesiącu sprzedaż iPhona. Będzie on bez simlocka, ponieważ umów na wyłączność zakazuje francuskie prawo. Cena nie jest jeszcze znana, ale będzie na pewno wyższa niż u innych operatorów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)