Szef Androida: Apple "dość otwarty"

Szef Androida: Apple "dość otwarty"

Szef Androida: Apple "dość otwarty"
Źródło zdjęć: © Google
08.12.2010 14:17, aktualizacja: 08.12.2010 14:31

Zazwyczaj Google stara się podkreślać otwartość mobilnego systemu operacyjnego Android względem konkurencji: w przeciwieństwie do wielkiego rywala – iOS-a, technologia ta jest oprogramowaniem Open Source i może być dowolnie optymalizowana przez operatorów komórkowych.

Andy Rubin, pełniący funkcję wiceprezesa ds. inżynierii, a raczej kogoś w rodzaju szefa Androida, podczas wystąpienia na konferencji D: Dive Into Mobile redakcji "The Wall Street Journal" w San Francisco wypowiedział się pozytywnie na temat koncepcji Apple'a.

Jego zdaniem ostatnio koncern się poprawił. "Są dość otwarci" – powiedział Rubin według opublikowanej relacji. Do tego większość programistów ma obecnie "w miarę łatwo" z dopuszczaniem aplikacji przez Apple'a. Firma przedstawia dobre produkty. "Są trwałe, solidne i robią na użytkownikach dobre wrażenie". Rubin pochwalił też spójność między aplikacjami. Apple zmierza obecnie do innego spektrum ekosystemu, w którym znajdują się usługi, sklepy z aplikacjami, księgarnie czy iTunes. Tam tkwi wiele szans, które dostrzega również Google. "Jeśli Android jest maszynką do golenia, to ostrzami są usługi".

Mimo pochwał pod adresem Apple'a Rubin zaakcentował też na D - Dive Into Mobile zalety google'owskiej koncepcji Androida. Możliwość dowolnego optymalizowania urządzeń przez operatorów komórkowych i producentów to oznaka otwartości. "Jesteśmy prawdopodobnie czymś więcej niż Linuksem telefonii" – stwierdził Rubin, spoglądając na konkurencję także przez pryzmat microsoftowego systemu Windows Phone 7. Szef Androida zaprezentował na konferencji między innymi pierwszy prototyp tabletu Motoroli z przedwstępną wersją systemu Honeycomb, zoptymalizowanego pod kątem tego typu maszyn. Według zapowiedzi Android Honeycomb ukaże się w 2011 roku.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)