Android pożera żywcem Windowsa

Android pożera żywcem Windowsa

Android pożera żywcem Windowsa
Źródło zdjęć: © chip.pl
12.05.2016 09:05, aktualizacja: 12.05.2016 11:24

Wiemy już od dłuższego czasu, że sprzedaż telefonów Lumia spada. Informuje o tym sam Microsoft, demonstrując marne wyniki sprzedaży w postaci 2,3 miliona sztuk w kwartał. A jak to wygląda w kontekście reszty rynku?

Microsoft powoli wycofuje się z oferowania telefonów komórkowych. Nie zamierza już wydawać na rynek nowych Lumii, a rzekomy Surface Phone, nawet jeżeli się pojawi, to dopiero w przyszłym roku. Przyjmuje więc taktykę taką samą, jak w przypadku komputerów PC: jeden Surface raz do roku, a resztę sprzętu niech produkują partnerzy. Tyle że tak jak komputery i hybrydy z Windows sprzedają się świetnie, tak małe tablety i telefony właściwie wcale.

Dowodzą tego najnowsze wyniki badania _ Kantar Worldpanel _ przeprowadzone na terenie pięciu największych rynków Unii Europejskiej (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) - sprzedaż spadła kwartalnie o połowę: ze wszystkich sprzedanych smartfonów od stycznia do marca raptem 4,9 proc. miało Windowsa na pokładzie w badanym regionie. Nawet we Włoszech, gdzie mobilny Windows osiągał 17,1 proc. popularności w swoich najlepszych chwilach, teraz ma raptem 6,3 proc. W Wielkiej Brytanii udziały sprzedażowe spadły do 6,2 proc, a w Hiszpanii - do 0,6 proc.

Android na chwilę obecną pożera konkurencję. 6,6 proc. nowych użytkowników Androida w badanym regionie to byli użytkownicy Windowsa. W całościowym ujęciu, 75,6 proc. sprzedanych telefonów miało system operacyjny Google'a, a udziały iOS-a zmniejszyły się do 18,9 proc.

Wersja skrócona: Android dominuje, iOS znajduje swoją niszę, a Windows - no cóż, stanowi rynkową ciekawostkę.

słk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)