Koniec wsparcia Windowsa XP coraz bliżej

Koniec wsparcia Windowsa XP coraz bliżej

Koniec wsparcia Windowsa XP coraz bliżej
Źródło zdjęć: © Takashi Kiso / CC
03.12.2013 14:30, aktualizacja: 04.12.2013 07:50

125 dni pozostało do zakończenia wsparcia dla Windows XP. Kiedy w 2001 roku system wprowadzano na rynek, internet miał zaledwie 50 milionów użytkowników, a faksy i dyskietki były popularnym sposobem przesyłania i przenoszenia danych. Dziś, kiedy mamy niemal 3 miliardy internautów, a świat zmienił się nie do poznania.

Jaka zatem zmiana dokonała się od 200. roku, kiedy debiutował Windows XP? 12 lat temu na rynek wchodziły pierwsze smartfony. Według prognoz analityków do końca 2013 roku ich sprzedaż ma przekroczyć próg miliarda sztuk . W roku 2001 istniało 40 milionów stron internetowych. Ta liczba wzrosła w tym czasie aż szesnastokrotnie. Z kolei najpopularniejsze w tamtym czasie komputery stacjonarne zdążyły ustąpić miejsca laptopom, które dziś tracą na popularności na rzecz tabletów i tabletów PC – przewiduje się, że tegoroczne dostawy tej kategorii urządzeń sięgną 150 milionów sztuk . Wprowadzony wtedy na rynek Windows XP już wkrótce zakończy swój cykl życia – 8 kwietnia 2014 r. już nie będzie miał wsparcia producenta.

Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP w praktyce oznacza, że:
- nie będzie już żadnych aktualizacji zabezpieczeń, więc Windows XP będzie coraz bardziej narażony na ataki hakerów czy wirusy;
- dane osobowe i firmowe nie będą już bezpieczne, co może wywołać problemy związane ze zgodnością wersji i z przepisami;
- firmy dostarczające oprogramowanie i sprzęt działający z Windows, mogą przestać wspierać Windows XP, więc pojawi się problem z serwisowaniem komputerów i kompatybilnością urządzeń peryferyjnych (akcesoriów).

Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (277)