Masz Windowsa XP? Jak najszybciej zmień system!

Masz Windowsa XP? Jak najszybciej zmień system!

Masz Windowsa XP? Jak najszybciej zmień system!
Źródło zdjęć: © Takashi Kiso / CC
19.08.2013 11:00, aktualizacja: 19.08.2013 11:35

Windows XP przestanie być aktualizowany w kwietniu przyszłego roku. Cyberprzestępcy już teraz zacierają ręce, czekając z ujawnianiem i wykorzystywaniem nowych luk w zabezpieczeniach aż Microsoft oficjalnie uśmierci swój stary system.

- _ Typowe ceny exploitów dla Windows XP na czarnym rynku mieszczą się w przedziale od 50 tysięcy do 150 tysięcy dolarów _ –. twierdzi Jason Fossen z SANS, ekspert od bezpieczeństwa oprogramowania Microsoftu. Tyle że do tej pory po wykryciu usterki w oprogramowaniu, użytkownicy mogli liczyć na szybką reakcję ze strony Microsoftu i opublikowanie przez niego łatki poprzez usługę Windows Update – w trybie miesięcznym lub pilnym, gdy luka była poważna. Niestety, od kwietnia to się zmieni. Mający już ponad dekadę system Windows XP przestanie być wspierany przez Microsoft.

Cyberprzestępcy niecierpliwie czekają zatem wiosny. Wiedzą, że od kwietnia każda usterka, jaką wykryją, nie zostanie już załatana przez firmę Microsoft. Dlatego ceny exploitów prawdopodobnie ogromnie wzrosną, z uwagi na ich znacznie zwiększoną wartość.

Jak dotąd nie mieliśmy na rynku podobnej sytuacji. Kiedy Microsoft kończył wsparcie dla Windowsa 200. w lipcu 2010 roku, był on używany raptem na 0,4 procent komputerów na świecie. Jeżeli trendy obserwowane teraz na rynku się utrzymają, to w kwietniu przyszłego roku Windows XP będzie wciąż posiadał ok. 34 procent rynku.

Jaką mam alternatywę?

Z uwagi na jego przestarzałą już konstrukcję, szukanie usterek w Windows XP jest znacznie łatwiejsze niż w Windows 7 i Windows 8. Jednak każda kolejna edycja Windows wnosi kolejne mechanizmy chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Jak wiemy, Windows 7 został ciepło przyjęty i jest ceniony za stabilność. Kolejna odsłona systemu firmy Microsoft nie wkradła się od razu w łaski użytkowników, jednak narzeka się raczej na nowe rozwiązania w interfejsie, a nie na zawodność czy podatność na infekcje.

Jeśli nie jesteśmy zbytnio przywiązani do systemów spod znaku okienka, możemy pokusić się o instalację którejś z darmowych dystrybucji Linuksa. Jeżeli planujemy w najbliższym czasie zmienić komputer, warto również zastanowić się nad kupnem maszyny firmy Apple, wyposażonej w OS X. Obydwa rozwiązania zapewniają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż systemy Microsoftu. Nie tylko ze względu na jakość samego kodu, ale również na dużo mniejszą popularność - jeśli systemu operacyjnego używa tylko niewielka grupa ludzi, cyberprzestępcom zwyczajnie nie opłaca się brać go na celownik.

Źródło: CHIP.PL / JG, WP.PL

-/jg/jg

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Ewolucja grafiki na konsolach PlayStation [wideo]"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (990)