Amerykańscy komandosi mają "kocie oczy" i widzą w ciemności

Amerykańscy komandosi mają "kocie oczy" i widzą w ciemności

Amerykańscy komandosi mają "kocie oczy" i widzą w ciemności
17.06.2011 12:17, aktualizacja: 17.06.2011 12:47

Nie jest tajemnica, że wojna napędza rozwój technologiczny. Tym razem na kilku światowych portalach zajmujących się technologią wojskową pojawiły się pogłoski o istnieniu nowej technologii, pozwalającej amerykańskim komandosom widzieć w ciemności i jednocześnie wyprzedzającej o dekady stosowane dzisiaj noktowizory

Klasyczny noktowizor, posiada kilka wad, które utrudniają korzystanie z niego. Przede wszystkim noktowizory są dość duże i nieporęczne. Wymagają one zastosowania specjalnych obiektywów, które zwiększają wagę urządzenia, jego rozmiar, a do tego ograniczają pole widzenia żołnierza. Dodatkowo, noktowizory zasilane są za pomocą baterii. Te z kolei trzeba co jakiś czas wymieniać - w całkowitych ciemnościach, podczas stresu związanego z akcją, jest to trudne zadanie, wymagające sporej precyzji.

Obraz

"Kocie oczy", bo tak prasa ochrzciła nową technologię, to specjalnie zaprojektowane szkła kontaktowe, które pozwalają żołnierzom widzieć w ciemności. Technologia ta praktycznie eliminuje największe wady noktowizorów. Szkła są lekkie, nie ograniczają widoczności, pozwalają swobodnie się poruszać, a do tego nie wymagają baterii do działania - zasilane są za pomocą mrugnięć powiekami.

Niestety nie mamy całkowitej pewności, że opisywana technologia istnieje, jednak wiele na to wskazuje. Przede wszystkim, powyższy opis działania opiera się na materiale zamieszczonym w 2004 roku w popularnonaukowym serwisie Pop-Sci. W artykule opisane zostały właśnie szkła kontaktowe, zapewniające możliwość widzenia w ciemności, zasilane przez mruganie powiekami. W sieci pojawiły się również doniesienia żołnierzy, którzy widzieli podobno swoich kolegów po fachu z „dziwnymi, kocimi oczami”. Poza tym, jeśli Amerykanie mogli w akcji schwytania Bin Ladena użyć tajnych, niewidzialnych dla radarów śmigłowców, to czemu nie mieliby mieć równie tajnych technologii noktowizji?

GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)