CenterNet i Mobyland mają modem LTE

CenterNet i Mobyland mają modem LTE

18.11.2010 00:34, aktual.: 18.11.2010 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komercyjna sieć LTE na 1800 MHz, budowana wspólnie przez CenterNet i Mobyland, doczekała się w końcu komercyjnego modemu USB. Na razie obsługuje on tylko kanał 10 MHz, ale w przyszłości, po aktualizacji oprogramowania, dojdzie kanał 20 MHz oraz obsługa częstotliwości 2,5 GHz w TDD.

_ IPWireless, jako jedyna firma z rynku dostawców modemów, podjęła się realizacji terminala zgodnie z naszymi założeniami biznesowymi i napiętym harmonogramem _ - powiedział Adam Kuriański, członek zarządu Mobylandu i prezes CenterNetu.

Modem wyposażony jest w dwie anteny wewnętrzne i dwa złącza antenowe dla anteny zewnętrznej MIMO. Aktualne, teoretyczne prędkości transferu osiągane przez modem to 73 Mb/s w stronę do abonenta (podskoczy do 100 Mb/s po aktualizacji oprogramowania i przy obsłudze kanału o szerokości 20 MHz) oraz 25 Mb/s w stronę od abonenta. Podczas testów - w pustej jeszcze sieci - prędkości oscylowały w graniacach 70 Mb/s w stronę do klienta i 20 Mb/s od niego.

Modem oparty jest o najnowsze chipsety FourGee: 3100 i 6200 rozwijane przez Altair-Semiconductors.

Sieć LTE CenterNetu i Mobylandu będzie miała około 500-600 stacji bazowych do końca roku, a do końca przyszłego - około 2 tys. Aero2, operator znajdujący się w jednej grupie z CenterNetem i Mobylandem, wygrał w zeszłym roku konkurs na "darmowy Internet" na częstotliwość 2,5 GHz w trybie podziału czasowego (TDD), o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Pokazany dzisiaj modem będzie mógł obsłużyć sieć w momencie jej startu. Jak mówił TELEPOLIS.PL Adam Kuriański, prezes Aero2, komercyjne stacje bazowe dla tej częstotliwości i technologii powinny być dostępne w najbliższych miesiącach.

Modem czeka jeszcze tylko na certifikację i znak CE.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)