Wytyczne z Brukseli mają upowszechniać szerokopasmowy Internet

W czwartek Komisja Europejska przyjęła nowe wytycznePDF w sprawie finansowania sieci szerokopasmowych ze środków publicznych. Zawarte w nich przepisy, dotyczące także rozbudowy szybkich sieci NGN (Next Generation Networks), mają pozwolić na publiczne wspomaganie inwestycji bez zaburzania konkurencji na rynku – czytamy w komunikacie Komisji.

Wytyczne z Brukseli mają upowszechniać szerokopasmowy Internet
Źródło zdjęć: © WP.PL

W czwartek Komisja Europejska przyjęła nowe wytycznew sprawie finansowania sieci szerokopasmowych ze środków publicznych. Zawarte w nich przepisy, dotyczące także rozbudowy szybkich sieci NGN (Next Generation Networks), mają pozwolić na publiczne wspomaganie inwestycji bez zaburzania konkurencji na rynku – czytamy w komunikacie Komisji.

"Nawet jeśli wiele inwestycji będzie realizowanych przez firmy prywatne, środki publiczne również odgrywają istotną rolę w rozpowszechnianiu sieci szerokopasmowych" –. oświadczyła wczoraj w Brukseli komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Zdaniem KE finansowanie przez państwo rozbudowy sieci ma szczególne znaczenie na terenach, na których biznes telekomunikacyjny nie jest skłonny inwestować. Operatorzy sieci zbudowanych z udziałem środków publicznych będą zobowiązani do zapewnienia wszystkim konkurentom otwartego dostępu do tych łączy.

Obraz
© (fot. PAP/EPA)

"Wprowadzając te wytyczne dajemy krajom członkowskim i ich władzom obszerny i przejrzysty instrument, dzięki któremu mogą mieć pewność, że ich działania na rzecz promocji sieci szerokopasmowych pozostają w zgodzie z przepisami pomocniczymi UE" –. mówi Kroes. Według wyjaśnień Komisji dziewięć wytycznych bazuje na doświadczeniach z minionych pięciu lat. W tym czasie wydano ponad 40 odrębnych decyzjiPDF w sprawie finansowania sieci szerokopasmowych.

Projekt zestawu wytycznych przedstawiono w maju bieżącego roku. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje na jego temat, a zgłoszone uwagi zostały uwzględnione w przedstawionej wczoraj wersji dokumentu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)