80% firm w Polsce blokuje dostep do internetu

80% firm w Polsce blokuje dostep do internetu

80% firm w Polsce blokuje dostep do internetu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.10.2008 12:03, aktualizacja: 16.10.2008 12:41

Coraz trudniej znaleźć w Polsce dom czy firmę, która nie miałaby jeszcze dostępu do Internetu. 80 procent firm blokuje celowo dostęp do nietkórych zasobów sieci

*Coraz trudniej znaleźć w Polsce dom czy firmę, która nie miałaby jeszcze dostępu do Internetu. Według badań D-Link Technology Trend, przeprowadzonych na zlecenie firmy D-Link przez International Data Group, wśród przedsiębiorstw sektora MŚP, takich firm w ogóle nie ma. Firmy sektora MŚP powszechnie korzystają także z poczty e-mail i komunikatorów internetowych. Jednak w celu zwiększenia efektywności pracy, 80 procent firm blokuje pracownikom dostęp do niektórych zasobów sieci, w szczególności do serwisów P2P oraz określonych stron WWW. *

W kolejnym badaniu D-Link Technology Trend sprawdzono poziom informatyzacji polskich przedsiębiorstw sektora MŚP pod kątem dostępu do Internetu i wykorzystania zasobów sieci. Jak się okazało, wśród Polskich firm sektora MŚP, nie ma obecnie ani jednej, która nie posiadałaby łącza internetowego. Jednak biorąc pod uwagę, że firmy te zatrudniają od 5. do 250 osób, przepustowości wykorzystywanych łączy są stosunkowo niskie. Tylko co czwarte przedsiębiorstwo dysponuje łączem szybszym niż 6 Mb/s, a 11% firm wciąż pracuje na łączach do 1 Mb/s.

Obraz
© Pod bacznym okiem szefa możemy zapomnieć o prywatnym surfowaniu po internecie w pracy

Wraz z popularyzacją usług dostępowych zmienił się także styl komunikacji polskich firm. Obecnie wszystkie firmy MŚP wykorzystują w korespondencji biznesowej pocztę e-maili, prawie 70. używa komunikatorów internetowych, co trzecia firma korzysta z usług Voice over IP, a co szósta prowadzi wideokonferencje.

Polskie firmy zdają sobie sprawę z ogromnych możliwości Internetu jako narzędzia pracy. W większości także chcą by pracownicy nie korzystali z Internetu w celach prywatnych lub rozrywkowych. Z badań D-Link Technology Trend wynika, że przeróżne ograniczenia w korzystaniu z Internetu stosuje 80% firm. Najbardziej popularne są tu blokady komunikacji Peer-2-Peer (65%) oraz konkretnych stron WWW (55%) i portów do gier (50%). Rzadziej pracodawcy blokują komunikatory internetowe (35%), streaming mediów (27%) i prywatną korespondencję e-mail (18%). Co dziesiąta firma całkowicie blokuje pracownikom dostęp do przeglądarek internetowych.

Ograniczanie dostępu do zasobów Internetu przez pracodawców będzie coraz częstsze –. prognozuje Mariusz Piaseczny z firmy D-Link. - To efekt tzw. cyberslackingu, czyli wykorzystywania Internetu w pracy do celów prywatnych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie to zjawisko dokładnie przebadano, na prywatne sprawy załatwiane przez Internet, pracownik przeznacza dziennie ok. 1,5 godziny. Trudno więc się dziwić, że blokady dostępu do pewnych zasobów Internetu pracodawcy traktują jako swoje naturalne prawo. Z naszych badań wynika, że już teraz polskie firmy powszechnie z tego prawa korzystają.

Badanie D-Link Technology Trend na temat wykorzystania Internetu w firmach sektora MŚP przeprowadziła firma International Data Group (IDG Poland) na zlecenie firmy D-Link. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych we wrześniu 200. roku na grupie ponad 210 polskich firm sektora MSP.

O badaniu D-Link Technology Trend
D-Link Technology Trend to cykliczne badanie nastawienia Polaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC (badania konsumenckie) oraz dział badań firmy IDG (badania firm).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)