Zaczyna się kontrola Internetu w Polsce

Zaczyna się kontrola Internetu w Polsce
Źródło zdjęć: © UKE

07.12.2010 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) zamierza w niedługim czasie przeprowadzić testy jakości Internetu dostarczanego użytkownikom w technologii satelitarnej. Testy celowo zostaną przeprowadzone podczas trudnych warunków pogodowych panujących teraz w Polsce.

UKE zamierza sprawdzić jakość łączy na kilka sposobów. Badane będą wskaźniki dostępu do serwerów pocztowych i zasobów popularnych portali, stron www, dostępności i jakości telefonii VIP, opóźnień w transmisji danych no i oczywiście prędkości łącz w obu kierunkach.

Obraz

Do testów zostanie wykorzystany zdalny system pomiarowy nGenius (NetScout) na podstawie biernego monitorowania ruchu internetowego. Według zapewnień, które UKE otrzymało od dostawcy rozwiązania, system automatycznie reaguje na zanik sygnału spowodowany intensywnymi opadami, dzięki systemowi kontroli mocy sygnału dochodzącego do użytkownika (uplinku) oraz zastosowaniu technik adaptacyjnego kodowania i modulacji danych (ACM).

Testowany dostęp do internetu jest wg deklaracji dostawcy usługą dwukierunkową oferującą szybkość transmisji 3,6 Mb/s w kierunku do użytkownika (down) i 38. kb/s w kierunku do satelity (up). Do odbioru sygnału z satelity stosowany jest zestaw składający się z: anteny zamontowanej na dachu UKE (w Warszawie przy ul. Kasprzaka) skierowanej na satelitę, modemu podłączonego do anteny kablem koncentrycznym - modem posiada wyjścia Ethernetowe pozwalające na podłączenie bezpośrednio do komputera lub do rutera bezprzewodowego.

Miejmy nadzieję, że to tylko początek kontroli różnych dostawców Internetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)