Oto "ojciec" internetu w Polsce. Wiesz o kogo chodzi?
Choć historia internetu sięga lat 60. XX wieku, to w Polsce pierwsze połączenie z nim udało się nawiązać dopiero w latach 80. Przeciętny Kowalski mógł tylko śnić o internecie. Dostęp do zasobów globalnej sieci zarezerwowany był wyłącznie dla środowisk akademickich. Wszystko zmieniło się w czerwcu 1994 roku, kiedy w Polsce uruchomiono pierwszy komercyjny BBS. Kim jest człowiek, który jako pierwszy dał Polakom dostęp do internetu?
Do Warszawy przyjechał na początku lat 90. i od razu wzbudził niemałe kontrowersje. Urodzony w Polsce, nikomu nieznany biznesmen z Kanady wystartował w wyborach prezydenckich. Do Polski przybył w towarzystwie peruwiańskiej żony trzymając w garści kilka atrybutów. Była to "czarna teczka", w której miały znajdować się kompromitujące Lecha Wałęsę dokumenty oraz laptop, w którym miał mieć przygotowane plany ratowania Polski. "Egzotyczny kandydat" zdobył niesłychane poparcie Polaków. Dzięki zaciętej kampanii wyborczej otrzymał ponad 23 proc. głosów i przeszedł do drugiej tury, w której pokonał go Lech Wałęsa. Już wiecie o kogo chodzi?
Stanisław Tymiński - "ojciec" polskiego internetu
Jaki wpływ miała działalność Stanisława Tymińskiego na rozwój polskiego internetu? W czerwcu 199. roku biznesmen założył pierwszy w Polsce komercyjny BBS (Bulletin Board System). BBS to niegdyś popularne serwisy komputerowe działające w oparciu o wdzwaniane połączenia. Za ich pomocą można było umieszczać i przeglądać ogłoszenia, korzystać ze skrzynki pocztowej, przesyłać pliki, prowadzić dyskusje na forach, telekonferencje, czatować, wysyłać faksy, a nawet grać w gry sieciowe. Ale Maloka BBS miał jeszcze jedną funkcję. Za jego pomocą można było połączyć się z internetem.
Uruchomienie Maloka BBS dało wszystkim Polakom możliwość połączenia się z internetem. Był to pierwszy komercyjny dostęp do sieci w Polsce. BBS Tymińskiego bazował na oprogramowaniu Linux. Wchodzące w jego skład serwery wraz z całym niezbędnym osprzętem znajdowały się w podziemiach hotelu Marriott w Warszawie. Wszystko to było wpięte do globalnej sieci za pomocą łącza o przepustowości 960. bps, które później zostało rozbudowane do zawrotnych jak na tamte czasy 64 kbps.
Upadek Maloka BBS
Internetowy biznes Stanisława Tymińskiego nie trwał długo. Maloka BBS przestał działać 3. lipca 1996 roku, kiedy TP S.A. uruchomiła "wdzwaniany" dostęp do internetu. Od tego momentu, każdy kto posiadał w domu linię telefoniczną i komputerowy modem, mógł łączyć się z internetem (o ile był w stanie ponieść niemałe koszty i pozwalała na to centrala).
Źródło: SW, WP.PL
sw/gb/sw